How to: Καθαρίζοντας το πληκτρολόγιο
How to: Καθαρίζοντας το πληκτρολόγιο
Συζήτηση γύρω από θέματα και προβλήματα σε Hardware, Software και Internet.

Postby Locorto » Thu Jan 20, 2011 5:12 pm

Ωραία παρουσίαση! 1η μέρα που μπήκα εδώ και αυτό ήταν το πρώτο θέμα που διάβασα...και αποφάσισα το απόγευμα να καθαρίσω και το δικό μου πληκτρολόγιο γιατί μετά από 2 χρόνια και πολλά στριφτά τσιγάρα από πάνω, ποιος ξέρει τι θα βρω εκεί μέσα...
Σε ευχαριστώ λοιπόν!
Locorto
Escape Capsule

Postby nitro912gr » Thu Jan 20, 2011 5:17 pm

Locorto wrote:Ωραία παρουσίαση! 1η μέρα που μπήκα εδώ και αυτό ήταν το πρώτο θέμα που διάβασα...και αποφάσισα το απόγευμα να καθαρίσω και το δικό μου πληκτρολόγιο γιατί μετά από 2 χρόνια και πολλά στριφτά τσιγάρα από πάνω, ποιος ξέρει τι θα βρω εκεί μέσα...
Σε ευχαριστώ λοιπόν!

50g καπνό τουλάχιστον :lol:

Καλώς ήρθες!
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby cimig » Sat May 07, 2011 2:58 pm

polu kalo !!!! ti exw kanei tin diadikasia. mono pou den ebgainan toso eukola ta pliktra mou (microsoft media pro) kai tou ksebidwsa tin plati kai ta patisa apo mesa na bgoun min tixwn kai ta spasw !!!! mea omws itan san kainourio
cimig
Escape Capsule

Postby apo208 » Wed Aug 24, 2011 5:28 pm

Στο Razer Lycosa να το επιχειρήσω;
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4.7GHz M/B: GA Z68A-D3H-B3 RAM: Corsair Vengeance 8GB @ 1600MHz GPU: GA GTX 680 OC SSD: OCZ Agility 3 120GB HDD: Seagate Barracuda 7200.12 750GB CASE: Coolermaster HAF 932 Advanced PSU: Coolermaster GX 750
apo208
Editor

Postby nitro912gr » Wed Aug 24, 2011 5:38 pm

apo208 wrote:Στο Razer Lycosa να το επιχειρήσω;

Δε μπορώ να ξέρω, αν δεις ότι σε παίρνει κάνε το, αν δεις ότι θέλει ζόρι να βγει κάτι, απλά μην το ζορίζεις και παράτα το. ;)
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby nikoskalp » Wed Oct 05, 2011 8:03 pm

Και μην ξεχνάμε... το πληκτρολόγιο δεν πεινάει!!!!
Μετά από όσα θα τραβήξετε για να το καθαρίσετε...
φροντίστε για το που θα ξαναφάτε!!!!

Αν παρ' όλα αυτά οι κακές συνήθειες δεν κόβονται...
φροντίστε τουλάχιστον να 'χετε ένα άλλο τραπεζάκι κοντά στο pc σας όπου εκεί θα μπορείτε
ν' ακουμπάτε το πιάτο σας, το ποτήρι σας, το τασάκι σας κι ό,τι άλλο θέλετε...

---------------

Το δικό μου πάλι επειδή στην περιοχή που μένω έχουμε κουνούπια χειμώνα-καλοκαίρι (Λούτσα Αττικής)
κάποτε ο πρώην laptop (μας άφησε χρόνους) είχε γεμίσει πτώματα κάτω από τα πλήκτρα...
γιατί βράδυ τώρα με σβησμένα φώτα και με μόνο φως αυτό του laptop ... τα κουνουπάκια, σκνιπάκια...
κι άλλα είδη του εντομοειδούς βασιλείου... χτυπάγανε στην οθόνη και προσπαθώντας μετά εγώ να το μαζέψω,
συρόταν κι έμπαινε μέσα στα πλήκτρα... οπότε κι εγκλωβιζόταν εκεί...
Φτάσατε στο χείλος του γκρεμού;
Κάντε ένα βήμα μπροστά!!!
nikoskalp
Escape Capsule

Postby EvilEmperorZoRG GR » Sat Oct 15, 2011 3:12 pm

nikoskalp wrote:Και μην ξεχνάμε... το πληκτρολόγιο δεν πεινάει!!!!
Μετά από όσα θα τραβήξετε για να το καθαρίσετε...
φροντίστε για το που θα ξαναφάτε!!!!

Αν παρ' όλα αυτά οι κακές συνήθειες δεν κόβονται...
φροντίστε τουλάχιστον να 'χετε ένα άλλο τραπεζάκι κοντά στο pc σας όπου εκεί θα μπορείτε
ν' ακουμπάτε το πιάτο σας, το ποτήρι σας, το τασάκι σας κι ό,τι άλλο θέλετε...

---------------

Το δικό μου πάλι επειδή στην περιοχή που μένω έχουμε κουνούπια χειμώνα-καλοκαίρι (Λούτσα Αττικής)
κάποτε ο πρώην laptop (μας άφησε χρόνους) είχε γεμίσει πτώματα κάτω από τα πλήκτρα...
γιατί βράδυ τώρα με σβησμένα φώτα και με μόνο φως αυτό του laptop ... τα κουνουπάκια, σκνιπάκια...
κι άλλα είδη του εντομοειδούς βασιλείου... χτυπάγανε στην οθόνη και προσπαθώντας μετά εγώ να το μαζέψω,
συρόταν κι έμπαινε μέσα στα πλήκτρα... οπότε κι εγκλωβιζόταν εκεί...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, και μενα αυτο με τα κουνουπια !!!!
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
MUSHKIN 8GB (2X4GB) DDR3 19200 2400MHZ
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
AEROCOOL VS-9 ADVANCE WINDOW BLACK
LG FLATRON W2243S
Windows 7 Home Premium 64bit
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby cyberguy » Wed Nov 02, 2011 2:21 am

τα περισσότερα καινούργια πληκτρολόγια, έχουν αποσπόμενη προσοψη. οταν ξεβιδωσουμε τις βιδες απο κατω, το πάνω μέρος μάζι με όλα τα πλήκτρα βγαίνει και επειδή δεν έχει τίποτα ηλεκτρονικό, μπορει να πλυθει. εγώ συνήθως το βάζω στη μπανιέρα και το τρίβω με βούρτσα και απορρυπαντικό πιάτων με ζεστό νερό. έπειτα το φυσάω με πεπιεσμένο αέρα και γίνεται σαν καινούργιο :P :P
Image
Subaru....friends included
cyberguy
Above Average

Postby CCWR » Fri Dec 02, 2011 4:14 pm

Ξέρει κανείς αν στα μηχανικά βγαίνουν τα πλήκτρα κανονικά όπως στην ζελατίνα; ή δεν βγαίνουν επειδή είναι ένα με τον διακόπτη;
CCWR
Competent

Postby Northlander » Thu Dec 08, 2011 11:50 pm

Φιλική προσφορά από reddit για εναλλακτικό καθαρισμό

Image
"There was a time long ago when men fought for steel.
The sword was worth more than gold and easy to make for kill."
Northlander
Επίτιμο Μέλος

Postby Wazzaa » Thu Jan 19, 2012 1:35 am

Πάρα πολύ ωραίο. :mrgreen: Θα το δοκιμάσω και στο δικό μου πληκτρολόγιο απο περιέργεια να δω τι θα βγάλει μιας που το καθαρίζω συχνά-πυκνά.Βέβαια ποτέ δεν έχω βγάλει τα πλήκτρα.Για να δούμε :lol: :lol: :lol:
Wazzaa
Escape Capsule

Postby An0nymous » Sat Jan 28, 2012 11:08 am

Success is measured in blood.Yours,or your enemy's...
An0nymous
Average

Postby nitro912gr » Sat Jan 28, 2012 2:28 pm

An0nymous wrote:Καλό αλλά δεν πρέπει να είναι κουμπωτά...μπορεί κάποιος να ξέρει;

http://www.public.gr/prod/computers-and-software/input-output-devices/desktop-keyboardsmouse/desktop-keyboardsmouse-wireless/microsoft-wireless-desktop-800-pliktrologio-pontiki/prod860622pp/

Όπως το βλέπω κουμπωτά μου φαίνονται. Δεν βρήκα κάτι που έκανα ένα googlάρισμα σχετικά πάντως, ίσως μιας και είναι φθηνό μοντέλο κανείς δεν έχει μπει στον κόπο να το καθαρίσει.
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby An0nymous » Sat Jan 28, 2012 5:18 pm

Δεν βγήκαν τόσο έυκολα όσο από ένα άλλο που δοκίμασα και δεν ήθελα να το ζορίσω... :?:
Success is measured in blood.Yours,or your enemy's...
An0nymous
Average

Postby Voodooman » Tue Feb 14, 2012 7:49 pm

Η αναζήτηση για τον καθαρισμό του πληκτρολογίου τελείωσε. Ακολουθούμε τα εξής βήματα:
Α) Γυρίζουμε ανάποδα το πληκτρολόγιο και πέφτουν τα χοντράδια.
Β) Χρησιμοποιούμε το παρακάτω προΪόν της διαστημικής εποχής.

Image

Το προϊόν αυτό έχει αγοραστεί από την Ελλάδα, από τον αδερφό μου, περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω-και δεν θέλω να μάθω.
Καταρχάς, προσέξτε την συσκευασία. Μία μίξη λατινικών και Απωανατολίτικων χαρακτήρων που κάνει τον κάθε οπαδό αυτής της κουλτούρας-αχταρμά να βγάζει κραυγές ενθουσιασμού. Για εμένα είναι ένας γνήσιος εκπρόσωπος της απωανατολίτικης αισθητικής, ένα κιτς αριστούργημα που διεγείρει την όραση.
Τώρα περνάμε στην χρήση. Ανοίγουμε το φακελάκι που ανογοκλείνει πολλές φορές και βγάζουμε την ουσία που βλέπετε στα αριστερά της φωτογραφίας. Η υφή της είναι ζελοειδής, ούτε πολύ σφιχτή, ούτε πολύ αραιή. Την ζυμώνουμε λίγο για να έρθει στα ίσια της, την εναποθέτουμε πάνω στο πληκτρολόγιο και την αφήνουμε να δράσει. Αυτή σε 3-4 λεπτά αρχίζει και χύνεται, εισχωρώντας στα κενά μεταξύ των πλήκτρων, χωρίς όμως να χάνει την συνοχή της. Στην συνέχεια την μαζεύουμε και, ώ του θαύματος, η σκόνη έχει εξαφανιστεί. μαγικό!
Ό,τι και να πω, θα είναι λίγο!
Core i5 2500K,Xigmatek Gaia,Gigabyte GA-Z68AP-D3, 8GB Kingston HyperX 1600,MSI 6870 HAWK, Intel Postville 80GB, LG W2486L 24", Seagate Barracuda 7200.10 500GB, Altec Lansing FX3022,Optiarc 7240,NoName full ATX,Enermax Modu82+ 525W
Voodooman
Dangerous

Postby nitro912gr » Tue Feb 14, 2012 9:49 pm

lol κάτι τέτοιο δε βάζουν για καθαρισμό προσώπου; :lol:
nitro912gr
Επίτιμο Μέλος

Postby Akatosh » Tue Feb 14, 2012 10:02 pm

Άμα το καθάρισμα δεν περιλαμβάνει ξεκοίλιασμα του πληκτρολογίου και μπόλικη σαπουνάδα δεν είναι καθάρισμα... Πάλι καλά που είχα προνοήσει να κρατήσω το παλιό μου keyboard για τις βασανιστικές ώρες που περιμένω να στραγγίξουν τα πλήκτρα.

Voodooman wrote:Β) Χρησιμοποιούμε το παρακάτω προΪόν της διαστημικής εποχής.

Το πληκτρολόγιο μου το έχω γύρω στα 7 χρόνια τώρα... Με τη σκόνη που έχει κολλήσει κάτω από τα πλήκτρα (ευγενική χορηγία του ελαιόλαδου) θα χρειαστώ καμιά 50αριά τέτοια σακουλάκια :lol:
Image
Akatosh
Average

Postby CCWR » Mon Jul 02, 2012 10:07 pm

Ρε παιδιά, ξέρει κανείς πως να καθαρίσω ασφαλώς μηχανικό πληκτρολόγιο;
Ξέρω ρώτησα και πιο πάνω αλλά τώρα είναι ανάγκη... Χύθηκε καφές πάνω και κάποια κουμπιά πάνε σε slow motion... Προσπάθησα με μπατονέτα και οινόπνευμα αλλά τπτ... Να σας πω ότι το θέμα δεν είναι στα πλήκτρα αλλά στους διακόπτες που φαίνεται να κολλάνε...
CCWR
Competent

Postby you195 » Sun Sep 30, 2012 1:07 pm

nitro912gr wrote:
Asterios wrote:Υπέροχος οδηγός!!! Να ρωτήσω όμως κατι....πειραζει αν τα κουμπια τα βγαζουμε με το χερι? Με προσοχη παντα χωρις να τα σπασουμε....

Είναι δυσκολότερο και ανεβάζεις τις πιθανότητες να τα σπάσεις.

Αν το σπασεις blame the random number generator!!!
you195
Average

Postby giannis1345 » Tue Oct 16, 2012 10:50 pm

εγω στο παλιο μου πληκτρολογιο τα κουμπια τα εβγαζα πανευκολα με καπακι απο στυλο bic
ετσι ελαχιστοποιεις πιστευω τις πιθανοτητες να γρατσουνισεις καποιο πληκτρο....

ΥΓ. :αναφερομαι στα λευκα πληκτρολογια με την ps/2 συνδεση (αν την λεω σωστα)
στο καινουριο μου πληκτρολογιο δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι θα πετυχαινε...
" The quieter you become, the more you are able to hear..."
giannis1345
Above Average

PreviousNext

Return to Hardware/Software & Internet