ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ!
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ!
Ανακοινώσεις, σχόλια, ερωτήσεις που αφορούν το περιοδικό PC MASTER

Postby pioneer » Sun Jul 19, 2015 7:37 pm

Καλησπέρα σε όλους,

ομολογουμένως είμαι κι εγώ χαμένος χρόνια, αλλά πως τα έφερε η τύχη και κοίταξα σήμερα τη σελίδα του αγαπημένου μου περιοδικού, κι έπεσα πάνω σε αυτό το post.
Είναι πραγματικά λυπηρό το γεγονός. Ίσως για όσους είναι "φρέσκοι" αναγνώστες να μη σημαίνει και πολλά, ένα ακόμα περιοδικό που... πήγε να βρει το δημιουργό του. Ποιος διαβάζει περιοδικά άλλωστε τη σήμερον ημέρα, ε?
Αλλά για κάποιους από εμάς, σημαίνει πολλά περισσότερα. Μας φέρνει πίσω στην εποχή της αθωότητας. Την εποχή που όλα έμοιαζαν (και ήσαν) μαγικά, ξεχωριστά. Τι ήταν στην ουσία? Μια μεγάλη παρέα ανθρώπων, με κοινά ενδιαφέροντα σε ένα αντικείμενο που δεν ήταν δα και τόσο διαδεδομένο τότε, και ένα μέσο επικοινωνίας να τους δένει. Να τους προσφέρει ενημέρωση, αλλά πάνω απ' όλα να τους προσφέρει ευχαρίστηση... Ας το παραδεχτούμε, δεν κάθιζες και ξεκοκάλιζες όλα τα reviews (strategy, adventure, FPS, sports, κλπ) επειδή πραγματικά ενδιαφερόσουν να τα αγοράσεις. Τα διάβαζες για να σε ταξιδέψουν τα λόγια, τα διάβαζες για να είσαι κι εσύ μέρος αυτής της κουλτούρας και αυτής της παρέας. Να μάθεις τα εσωτερικά αστεία, να γίνεις κοινωνός των σκέψεων τους, να μπεις κι εσύ στην παρέα όσο μπορούσες. Να πας στις συγκεντρώσεις, να μπεις κι εσύ στα chat, να παίξεις games και στο Kali.

Πόσο κράτησε άραγε αυτό? Για μένα τελείωσε λίγο άδοξα κι απότομα, αν και ακόμη κι αν δεν είχε συμβεί έτσι, οι υποχρεώσεις της σχολής μου θα με είχαν τραβήξει σύντομα μακριά. Ίσως αυτή η μαγεία να διήρκησε μερικά χρόνια ακόμα.
Αν θέλουμε πάντως να είμαστε ειλικρινείς, οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι το βλέπαμε να έρχεται εδώ και χρόνια. Ναι, μετά χριστόν προφήτες μπορούμε να έχουμε πολλούς, συμφωνώ. Από την άλλη όμως στον επιχειρηματικό κόσμο το πάθημα το PC Master είναι textbook example... Όταν ο κόσμος γύρω σου αλλάζει, και δει η τεχνολογία εν μέσω της οποίας παρέχεις το προϊόν σου, οφείλεις κι εσύ να προσαρμοστείς ή να εκλείψεις.
Αν πουλάς πάγο την εποχή που εφευρίσκονται τα ψυγεία, οφείλεις κι εσύ να γίνεις ο καλύτερος... ψυγειάς. Αν πουλάς Kodak φιλμ ή Polaroid την εποχή των ψηφιακών φωτογραφικών, πρέπει γρήγορα να μπεις στο χορό. Αν πουλάς μουσικά CDs την εποχή των mp3s... you're in for a treat! Αν φτιάχνεις τα καλύτερα non-smart τηλέφωνα την εποχή του iPhone, δεν έχεις πολλά ψωμιά ακόμα. Νομίζω δε χρειάζεται να πω πολλά περισσότερα παραδείγματα.

Όταν λοιπόν πριν μερικά χρόνια είδα τον φιλό Νίκο Κόντη να στρέφεται στο byteme.gr σκέφτηκα ότι κάνει την καλύτερη δυνατή κίνηση κι αναρωτιόμουν πόσο καιρό θα πάρει στο PC Master να... το πιάσει το νόημα και να προσαρμοστεί. Είναι δύσκολο το ξέρω. Όταν έχεις ήδη στήσει ένα capital-intensive investment (μια εκδοτική που μπορεί να βγάλει στην αγορά ένα πολύ ωραίο περιοδικό) θεωρείς ότι τα high barriers to entry είναι τα τείχη που θα σε προστατέψουν για χρόνια.
Έλα όμως που εστιάζοντας σε αυτό ξεχνάς το πιο σημαντικό: κι αυτό είναι το ποιο είναι το value proposition που προσφέρεις στο αγοραστικό σου κοινό... Τι ζητάει λοιπόν από εσένα το κοινό? Ένα περιοδικό, πια? Μόνο αυτό?
Όχι. Κάτι πολύ παραπάνω! Θα χρησιμοποιήσω τον όρο από άλλη βιομηχανία, "the girlfriend experience". Ζητάει όλο το πακέτο: ζητάει την ενημέρωση, άμεση, όποια στιγμή θέλει και με όποιον τρόπο τον βολεύει, ζητάει την παρέα, ζητάει την ψυχαγωγία, ζητάει το ξεχωριστό σε ένα industry που το IT knowledge είναι πια commodity, ζητάει να αισθάνεται ότι ανήκει σε κάτι μοναδικό και μπορεί να συμμετέχει κι ο ίδιος! Στην εποχή του skype, των fora, του twitter, των hangouts, του Steam, αυτό θα έπρεπε να είναι παραπάνω από εφικτά.
Αυτό είναι το value proposition προς το κοινό που αγαπάει το PC Master. Ειδάλλως το περιοδικό από μόνο του δεν έχει ούτε την αξία του χαρτιού που τυπώθηκε πάνω του.

Δε θέλω να παρεξηγηθώ, δεν είναι επικριτικά αυτά που γράφω. Ξέρω καλά πως όποιος είναι μέσα στο χορό, κοιτάει πρώτα να χορέψει και να μην πέσει κάτω, ειδικά αν τον τελευταίο καιρό ο χορός αυτός έχει γυρίσει σε πεντοζάλη.
Τα γράφω όμως με αγάπη, και με μια μικρή πικρία για ένα τέλος που όσο κι αν το βλέπεις να έρχεται, όταν τελικά φτάνει η στιγμή... πονάει.

Αντίο λοιπόν PC Master. Θα έχεις πάντα μια πολύ ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας. Και θα σε θυμόμαστε όπως ήσουν στα νιάτα σου, στα καλύτερα σου! Γιατί σου αξίζει.
Αντίο.

Βασίλης Τουλιάς
pioneer
Escape Capsule

Postby Sith_Ari » Mon Jul 20, 2015 8:18 pm

Μόλις είδα το pioneer, δεν πήγε κατευθείαν το μυαλό μου, αλλά όταν είδα το ονοματεπώνυμο Βασίλης Τουλιάς, έπαθα ένα μικρό σοκ! :D
Αν και άσχετο με το συγκεκριμένο thread, δοθείσης της ευκαιρίας, ήθελα να σου πω Βασίλη ότι αποτελούσες τον αγαπημένο μου συντάκτη ως προς το ύφος, τον τρόπο γραφής, και την δομή των review σου!!
Αν και έκανες reviews παιχνιδιών που σπάνια με ενδιέφεραν να παίξω, -με εξαίρεση το Quake3 Arena, το Shogo, το Alien και καναδυό ακόμα-, εντούτοις ο τρόπος που έγραφες τα review τα έκανε πολύ ξεχωριστά ώστε ακόμη και εάν δεν με ενδιέφεραν τα παιχνίδια αυτά καθαυτά πάντα διάβαζα τα reviews σου για το χιούμορ την "φρεσκάδα" τους και το ξεχωριστό τους στίγμα!!
Kρίμα που δεν συνέχισες να γράφεις για μεγαλύτερο διάστημα!!
Δοθείσης της ευκαιρίας λοιπόν, ήρθε η στιγμή της αναγνώρισης του έργου σου Βασίλη!! (*υπόψιν προς όλους είναι Τουλιάς και όχι Τούλιας :lol: - inside joke-)
CPU:Athlon64 FX60 2,6GHz
Mobo:Asrock 939a785g
GPU:Gainward 560Ti 2GB PHANTOM
RAM:4 GB DDR 400MHz
PSU:ThermaltakeTPG850 Platinum
Tower:Coolermaster Elite 430
HDD:WD 2500AAJB 250gb / WD 5003ABYX 500gb
Oθόνη:Iiyama ProliteE1900s
Sith_Ari
Competent

Postby peterako1989 » Tue Jul 21, 2015 7:43 pm

To PCmaster το αγοράζω από το 2004. Τεύχος Αυγούστου 178. Έχασα μόνο το 185.
Σε μια εποχή οπού η πληροφόρηση σχετική με το χόμπι σου ήταν δύσκολη και το ίντερνετ πρακτικά δεν υπήρχε, η ανακάλυψη του PC master και σχετικών περιοδικών ήταν μια ανάσα δροσιάς για εναν άσχετο προς στα μέσα της εφηβείας του. Αρχικά ήρθα για τα δωρεάν παιχνίδια, μιας και το PC μου εκείνη την εποχή ήταν του 1998 και το περιοδικό έδινε παιχνίδια που η καημένη asus v3400 tnt μου μπορούσε να τα τρέξει ενω το να πάρεις κάποιο καινούριο φάνταζε άθλος. Άλλα έμεινα για το περιεχόμενο όλου του περιοδικού. Χάρις το PCmaster έγινα σχετικός με την βιομηχανία, και εν τέλη όλη τη γνώση που έχω πάνω στο PC hardware το οφείλω στο PCmaster. Αν και οι οικονομικές δυσκολίες της εποχής μας έκαναν αισθητές τις επιπτώσεις τους μέσα στο περιοδικό δεν μπορώ να παραπονεθώ.

ευχαριστώ και αντίο σε ολους οσους περασαν απο το PCmaster :cry:
οι ζωντανοι γνωριζουν οτι θα πεθανουν, αλλα οι νεκροι δεν γνωριζουν τιποτα.
peterako1989
Average

Postby Honeybadger » Wed Jul 22, 2015 6:10 pm

Ξεκίνησα το PCmaster κάπου το 1999 περίπου, πιτσιρικάς τότε, κολλημένος με τα games. Την εποχή που το περιοδικό συνοδευόταν απο 1 και αργότερα 2 cd-roms και πως εκτός απο games, σου μάθενε visual basic και javascript μέσα απο τις στήλες προγραμματισμού που είχε. Χωρίς ακόμα το dsl να έχει κατακλύσει την κοινωνία, όπου το internet των kb's ήταν μόνο για λίγους και εκλεκτούς, με αποτέλεσμα να περιμένουμε πως και πως τα demo's / driver's / utilities και αργότερα τα full games που έδινε δώρο.

Σταμάτησα εντελώς να το διαβάζω περίπου το 2010, ύστερα από 11 χρόνια ανάγνωσης, και ο λόγος δεν ήταν η αποχώρηση του Κ. Τσουρινάκη, αλλά η ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΗ συμπεριφορά του τότε αρχισυντάκτη Κουβόπουλου και μερικών mods/συντακτών προς το πρόσωπό μου και η πρωτοφανής λογοκρισία που δέχθηκα μέσα στο φόρουμ με την ανοσία που έδιναν σε διάφορα άλλα μέλη (κολλητούς τους λογικά) να ειρωνεύονται ασυστόλως και να χλευάζουν και προκαλούν άλλα μέλη. Διότι είναι πολύ εύκολο να κολλήσεις την ταμπέλα του troller σε κάποιο νέο μέλος του φόρουμ έχοντας λίγα post στο ενεργητικό του, απλά επειδή και μόνο έχει διαφορετική άποψη.
Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο σε αυτό, εγώ προσωπικά κακία δεν κρατάω, απλά και μόνο για την ιστορία, δεν έφτεγε μόνο η οικονομική κρίση για την πτώση στις πωλήσεις, έφτεγε και η εκάστοτε συμπεριφορά του κατά καιρούς προσωπικού του περιοδικού.

Αναμνήσεις απο το περιοδικό: Θυμάμε των Κύριο Τσουρινάκη που ήταν ο συνθετικός κρίκος παλαιάς και νέας σύνταξης ανά 3-4 χρόνια που άλλαζε το προσωπικό. Τα άρθρα του για το adventure gaming και με το πάθος που έγραφε. Την μοναδική ιδιότητα που είχε να δημιουργεί τέτεια σύνδεση δημοσιογράφου - αναγνώστη! Τον Κ. Κράτσα, άνθρωπος αυτοσαρκαστικός με χιούμορ. Οι καζαμίες με τις προβλέψεις του που κάθε φορά έπεφταν όλες έξω :P , σε εποχές που προσπαθούσαν να διακομοδίσουν το συντακτικό team με τον διαβολικό αρχησυντάκτη να βασανίζει τους υπαλλήλους του.
Τα σκίτσα Κομιώτη/Λύρη και αργότερα τα comic strips του Boris the virus.
Της επικές μάχες Κόντη - Κλάδη (a.k.a Dummwiam vs Rex) για τα FPS. Όπως και τους Χαλκίδη - Κηπουρόπουλου, σαν να λέμε super mario και sonic ;)
Τα Gran prix, The 4th coming, computer show, έλευση συνοδευτικού DVD και λίγο πιο μετά η γέννηση του PCmaster GOLD, εορταστικά τεύχοι, στήλες προγραμματισμού, μεταξύ μας, πριν αγοράσετε, troubleshooter, adventure sos / dark side και modified gaming.
Και φυσικά, η σύνδεση που είχε με τους αναγνώστες του, άσχετα αν στην περιπτωσή μου δεν τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο.

Οπότε ήρθε η στιγμή να πω αντίο στο περιοδικό, είτε γίνει συνδρομητικο είτε ηλεκτρονική μορφή η απλά τα άρθρα του φιλοξενούνται μόνο στο site. Σε ευχαριστώ πολύ παλαιό PCmaster, ή μάλλον φιλαράκι μου. Farewell.
A smart girl leaves before she is left.
Honeybadger
Escape Capsule

Postby Kingslayer » Thu Jul 23, 2015 3:19 am

PC Master ξεκινησα να διαβαζω το 2010 στην Α Γυμνασιου, πλεον τελειωσα το Λυκειο και μπορω να πω πως ηταν συντροφος στα εφηβικα μου χρονια και μου ανοιξε δρομους για αξεχαστες εμπειριες, πρωτα στο μυαλο μου ερχεται το Dragon Age Origins και Fallout New Vegas. Το φορουμ μου εφτιαξε χαρακτηρα και με εκανε να γελαω πολυ συχνα αλλα και να σκεφτομαι.
Επισης εκανα και πολλους φιλους μεσω της ιστοσελιδας. Αντιο και θα μου λειψεις.
Kingslayer
Competent

Postby Kuv » Thu Jul 23, 2015 1:37 pm

Honeybadger wrote:Σταμάτησα εντελώς να το διαβάζω περίπου το 2010, ύστερα από 11 χρόνια ανάγνωσης, και ο λόγος δεν ήταν η αποχώρηση του Κ. Τσουρινάκη, αλλά η ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΗ συμπεριφορά του τότε αρχισυντάκτη Κουβόπουλου και μερικών mods/συντακτών προς το πρόσωπό μου και η πρωτοφανής λογοκρισία που δέχθηκα μέσα στο φόρουμ με την ανοσία που έδιναν σε διάφορα άλλα μέλη (κολλητούς τους λογικά) να ειρωνεύονται ασυστόλως και να χλευάζουν και προκαλούν άλλα μέλη. Διότι είναι πολύ εύκολο να κολλήσεις την ταμπέλα του troller σε κάποιο νέο μέλος του φόρουμ έχοντας λίγα post στο ενεργητικό του, απλά επειδή και μόνο έχει διαφορετική άποψη.

Το τελευταίο πράγμα που θέλω να κάνω είναι να επέμβω σε αυτό το νήμα (που έχει πολύ συγκεκριμένο σκοπό, να μαζέψει αποχαιρετιστήρια μηνύματα), αλλά το παραπάνω σχόλιο μου κέντρισε την περιέργεια. Έχω κάνει τα λάθη μου (και έμαθα από αυτά), αλλά δεν θυμάμαι να είμαι χλευαστικός/προκλητικός, θα παρακαλούσα τον φίλο, αν δεν κάνει κόπο να μου υπενθυμίσει το συμβάν, γιατί δεν θέλω να δημιουργούνται εντυπώσεις: τόσο εγώ, όσο και οι συντάκτες, προσέχαμε (νόμιζα) αρκετά την αλληλεπίδραση στο φόρουμ και λιγάκι στεναχωριέμαι τώρα που βλέπω ένα τόσο πικραμένο σχόλιο :roll: Πραγματικά δεν θυμάμαι τι είχε γίνει, ας γίνει μια αναφορά με κάποιο URL. Δεν στέλνω ΠΜ γιατί δεν μπαίνω και πολύ, αν μπορεί ας επικοινωνήσει ο φίλος στο chriskuv/at/gmail/ αν δεν θέλει να γράψει ανοικτά. Σορρυ για την παρένθεση!
Kuv
Deadly

Postby Stelaras » Wed Jul 29, 2015 4:06 am

Έκανα λογαριασμό μόνο και μόνο για να γράψω λίγα πράγματα,γιατί δεν είμαι άνθρωπος που γράφω πολύ,κυριώς διαβάζω.

Το περιοδικό το έπαιρνα απο το πρώτο τεύχος,πρέπει να μου λείπουν μόνο 4,5,έτσι τυχαία μπήκα εδώ και είδα αυτό γιατί μου αρέσει να διαβάζω το περιοδικό και όπως αντιλαμβάνεστε,ήταν μια μικρή ζωή τόσα χρόνια πιστός φίλος του περιοδικού.

Δεν θα πω αντίο στο αγαπημένο μου περιοδικό,αλλα στο επανιδείν,κανείς δεν ξέρει,αργότερα,οταν αλλάξουν οι καιροί,ελπίζω να ξανατυπωθεί ξανά.
Stelaras
Escape Capsule

Postby ShadowCaster » Fri Jul 31, 2015 1:00 pm

Μόλις ενημερώθηκα ότι το τεύχος 304 ΔΕΝ θα κυκλοφορήσει. Σας ευχαριστώ όλους. Εις το επανιδείν...
I find your lack of faith disturbing...
ShadowCaster
Overlord

Postby f2bnp » Fri Jul 31, 2015 1:45 pm

ShadowCaster wrote:Μόλις ενημερώθηκα ότι το τεύχος 304 ΔΕΝ θα κυκλοφορήσει. Σας ευχαριστώ όλους. Εις το επανιδείν...

Image

PS. Μόνο σε μένα φαίνεται τουλάχιστον ειρωνική η υπογραφή του Shadowκάστορα;
Image
f2bnp
Deadly

Postby Tom G » Fri Jul 31, 2015 1:55 pm

Κρίμα και πάλι κρίμα. Μεγάλωσα με το PCMaster προσωπικά... Το φόρουμ αυτό εδώ για εμένα έχει τόσες αναμνήσεις όσες το έντυπο.

R.I.P
O/S:Windows 7 Ultimate
M/B:Gigabyte 770T-D3L
CPU:AMD Phenom II X6 1055T
GPU:Sapphire Radeon HD6950
RAM:8GB Kingston,1333Mhz
Tom G
Dangerous

Postby nkary » Fri Jul 31, 2015 1:55 pm

:evil:
Έτσι λιτά και περιεκτικά
:evil:
nkary
Mostly Harmless

Postby EvilEmperorZoRG GR » Fri Jul 31, 2015 2:29 pm

Μπραβο ρε ωραια... ουτε ενα pdf... τι λεγαμε ολοι στον akersekomi?
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
MUSHKIN 8GB (2X4GB) DDR3 19200 2400MHZ
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
AEROCOOL VS-9 ADVANCE WINDOW BLACK
LG FLATRON W2243S
Windows 7 Home Premium 64bit
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby f2bnp » Fri Jul 31, 2015 2:33 pm

EvilEmperorZoRG GR wrote:Μπραβο ρε ωραια... ουτε ενα pdf... τι λεγαμε ολοι στον akersekomi?

Ευχαρίστως να σου πω τι έλεγες:

"ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ADMIN ΔΙΩΧΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΘΥΡΟΣΤΟΜΟ TROLLER!"
Image
f2bnp
Deadly

Postby dude » Fri Jul 31, 2015 4:30 pm

Αφού η ύλη έχει κλείσει γιατί δεν το διανέμει ηλεκτρονικά; Ή λόγω σεβασμού στους αναγνώστες να το διανέμει ψηφιακά δωρεάν ως pdf; Ρητορικά ερωτήματα αφού ξέρω πως δεν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο.
dude
Mostly Harmless

Postby EvilEmperorZoRG GR » Fri Jul 31, 2015 5:10 pm

Δεν ειχα πει κατι τετοιο αλλα τελος παντων...
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
MUSHKIN 8GB (2X4GB) DDR3 19200 2400MHZ
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
AEROCOOL VS-9 ADVANCE WINDOW BLACK
LG FLATRON W2243S
Windows 7 Home Premium 64bit
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby Boss time » Fri Jul 31, 2015 5:44 pm

εγω εχω κατι ανακοινωσιμο:

ντροπη στα ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΙΑ που δεν μπορεσαν να δωσουν στο περιοδικο τουλαχιστον ενα τελος που να του αξιζει.
μην παρεξηγηθει κανεις. εννοω ολους αυτους που φταιγανε καθε μηνα οταν το περιοδικο αργουσε 10, 15, 20 μερες η δεν εβγαινε καθολου. δηλαδη (κατσε να θυμηθω) τα τυπογραφεια, τους εμπορους χαρτιού, το πρακτορειο διανομης, τα καπιταλ κοντρολς, τον κυρ θαναση στο ισογειο που δεν εφτιαχνε καλο καφε, τον μπαμπη τον φλου κλπ κλπ.
ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΟΙ.
Boss time
Competent

Postby Getta Robo » Fri Jul 31, 2015 6:23 pm

Λυπαμαι που το περιοδικο οπου με εβαλε για τα καλα στο κοσμο των υπολογιστων εφτασε στο σημειο να ζησει τετοιες αισχρες στιγμες.
Οι αναμνησεις μου απο το pc master ειναι μια πληθωρα συντακτων και αρθογραφων οπου με αγαπη και μερακι συνεισφεραν στο περιοδικο ολα αυτα τα χρονια, μεχρι που ηρθε η παρακμη.
Η κατρακυλα του περιοδικου δεν ηρθε σε μια μερα, ουτε απο ενα ατομο, αλλα απο το να βλεπουμε οι εστω ελαχιστοι ρομαντικοι τον καποτε μαγικο τιτλο του pc master να διασυρεται ετσι, καλυτερα ενας γρηγορος θανατος απο ενα αργο μαρτυριο. Οσοι βαλατε το λιθαρακι σας για το αδοξο τελος του pc master, ξερετε ποιοι ειστε. Η ιστορια ομως δεν θα ειναι ποτε μαζι σας. Δεν προκειται ποτε να μπειτε στο Πανθεον των ομορφων αναμνησεων ουτε θα δειτε ποτε κανεναν να σας θυμαται με νοσταλγια.
Καλο ταξιδι pc master. Οχι αυτο ομως. Αλλα το παλιο, το ενδοξο, αυτο που μας εδωσε την σπιθα και συνεχιζουμε ακομα το ταξιδι που σαλπαρε το Σεπτεμβρη του 1989.
Getta Robo
Escape Capsule

Postby desertsky72 » Fri Jul 31, 2015 7:35 pm

Getta Robo wrote:Λυπαμαι που το περιοδικο οπου με εβαλε για τα καλα στο κοσμο των υπολογιστων εφτασε στο σημειο να ζησει τετοιες αισχρες στιγμες.
Οι αναμνησεις μου απο το pc master ειναι μια πληθωρα συντακτων και αρθογραφων οπου με αγαπη και μερακι συνεισφεραν στο περιοδικο ολα αυτα τα χρονια, μεχρι που ηρθε η παρακμη.
Η κατρακυλα του περιοδικου δεν ηρθε σε μια μερα, ουτε απο ενα ατομο, αλλα απο το να βλεπουμε οι εστω ελαχιστοι ρομαντικοι τον καποτε μαγικο τιτλο του pc master να διασυρεται ετσι, καλυτερα ενας γρηγορος θανατος απο ενα αργο μαρτυριο. Οσοι βαλατε το λιθαρακι σας για το αδοξο τελος του pc master, ξερετε ποιοι ειστε. Η ιστορια ομως δεν θα ειναι ποτε μαζι σας. Δεν προκειται ποτε να μπειτε στο Πανθεον των ομορφων αναμνησεων ουτε θα δειτε ποτε κανεναν να σας θυμαται με νοσταλγια.
Καλο ταξιδι pc master. Οχι αυτο ομως. Αλλα το παλιο, το ενδοξο, αυτο που μας εδωσε την σπιθα και συνεχιζουμε ακομα το ταξιδι που σαλπαρε το Σεπτεμβρη του 1989.

Κάποιος από τους συντάκτες, (αν ακούει κανείς) θα πρέπει να βρει μια λύση ώστε (αφού το τελευταίο τεύχος 304 δεν θα κυκλοφορήσει τελικά) να ανέβει κάπου σε μορφή pdf, για να μπορέσουμε να το κατεβάσουμε. Έτσι για την τιμή των όπλων...
desertsky72
Mostly Harmless

Postby Getta Robo » Fri Jul 31, 2015 7:53 pm

desertsky72 wrote:Κάποιος από τους συντάκτες, (αν ακούει κανείς) θα πρέπει να βρει μια λύση ώστε (αφού το τελευταίο τεύχος 304 δεν θα κυκλοφορήσει τελικά) να ανέβει κάπου σε μορφή pdf, για να μπορέσουμε να το κατεβάσουμε. Έτσι για την τιμή των όπλων...

Εστω και να γινει αυτο. Τι να δουμε; Παρουσιασεις και νεα με καθυστερηση 2+ μηνων; Αρθρα απο συντακτες οπου στις καλες μερες της κυκλοφοριας, δεν θα περνουσαν καν εξω απο τα γραφεια του περιδικου, ποσο μαλλον να δημοσιευτουν κειμενα τους;
Αυτα και ποσα αλλα που δεν υπαρχει πλεον λογος να επαναληφθουν πλεον. Το προσπαθησαν αλλοι, πολλα χρονια πριν. Αλλα βγαιναν οι τρελοι του χωριου. Πλεον ομως φανταζομαι γιναν προφητες.
Ολα αυτα θα ηταν ακομα ενας τροπος να επιμηκυνθει το αυτονοητο. Και διχως καμια αξιοπρεπεια.
https://i.imgur.com/ll7eatj.jpg
Καποτε η pixelαρα ειχε την αξιοπρεπεια να δωσει ενα εντιμο τελος στη κυκλοφορια του αντι να συνεχισει με μηχανικη υποστηριξη. Ας ειναι το τελος του pc master ετσι. Λιτο και απλο, με ενα λυτρωτικο τελος.
Και το ταξιδι μας συνεχιζεται..
Getta Robo
Escape Capsule

Postby Menelmacar » Fri Jul 31, 2015 8:15 pm

Boss time wrote:εγω εχω κατι ανακοινωσιμο:

ντροπη στα ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΙΑ που δεν μπορεσαν να δωσουν στο περιοδικο τουλαχιστον ενα τελος που να του αξιζει.
μην παρεξηγηθει κανεις. εννοω ολους αυτους που φταιγανε καθε μηνα οταν το περιοδικο αργουσε 10, 15, 20 μερες η δεν εβγαινε καθολου. δηλαδη (κατσε να θυμηθω) τα τυπογραφεια, τους εμπορους χαρτιού, το πρακτορειο διανομης, τα καπιταλ κοντρολς, τον κυρ θαναση στο ισογειο που δεν εφτιαχνε καλο καφε, τον μπαμπη τον φλου κλπ κλπ.
ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΟΙ.

Έτσι. Ντροπή.

Getta Robo wrote:[...]

Τρελαίνομαι για το nick σου! :)
Menelmacar
Poor

PreviousNext

Return to PC Master - Το περιοδικό