Content Changes
Content Changes
Ανακοινώσεις, σχόλια, ερωτήσεις που αφορούν το περιοδικό PC MASTER

Postby tasosk7 » Fri Oct 04, 2013 11:13 pm

Mου κανει εντυπωση που οι περισσοτεροι προτεινατε να αφαιρεθει κατι,παρα να προτεινετε μια ιδεα ωστε να προστεθει κατι.(Να μειωθουν οι σελιδες? Και οτι δε σε καλυπτει απλα προσπερνα το ρε φιλε!ημαρτον) Οσο για τις αλλαγες εγω ,θα ηθελα μακραν να μην αποχωρησει απτο περιοδικο το παρειστικο του στυλ ,καθως οτιδηποτε ψυχροτερο και (δηθεν)"σοβαροτερο" υπαρχει διαχυτο στο internet.Αυτη ηταν εξαλλου ανεκαθεν η μαγεια του Pcmaster.Δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι θελετε να αλλαξει.

Οπως επισης ειμαι υπερ 100% οποιονδηποτε αναφορων σε games του παρελθοντος.

Oποτε με βαση τα προηγουμενα, με χιλια να παραμεινει και το Roundtable,και το 10-up, η χρηση της γλωσσας να παραμεινει ως εχει (επειδη αναφερθηκε)ενω αν γινεται να επιστρεψει η στηλη Μεταξυ μας ,Pixel revival (Tασος FTW),flame wars και ο Κομιωτης! Και εννοειται να παραμεινει το δωρο DVD,ελεος (ασε που και μονο σα συλλογη εχουν μεγαλη αξια...).

Και φυσικα να παραμεινει ως επι το πλειστον gaming περιοδικο.

--gvorris +1

--ΧΙλια μπραβο που τωρα τελευταια ο αριθμος των reviews εχει αυξηθει και που μας παρουσιαζετε πολλα ενδιαφεροντα και λιγοτερο γνωστα games τα οποια δυσκολα θα μαθαιναμε εκτος του περιοδικου.

--Την αλλη φορα θα μαι λιγοτερο επιγραμματικος
Last edited by tasosk7 on Mon Oct 07, 2013 1:12 am, edited 1 time in total.
tasosk7
Mostly Harmless

Postby ghostrider1993 » Sat Oct 05, 2013 1:46 pm

Δεν θα πω κάτι καινούργιο...
- Διατήρηση του editor's roundtable.
- Ο Κομιώτης δεν υπάρχει ελπίδα να επιστρέψει?
- Το games bazaar θα ήταν χρήσιμο αν επέστρεφε.
- Όπως ειπώθηκε, και παραπάνω, αντί για άρθρα σε συγκεκριμένα παιχνίδια (πολύ dota, lol, wot ρε παιδί μου), θα προτιμούσα αφιερώματα σε κατηγορίες παιχνιδιών ή άρθρα του στυλ "ιστορία και pc games" ή "λογοτεχνία και pc games" που είχαμε δει πριν μερικά τεύχη.
- Να παραμείνουν τα πολλά review για indie games (ίσως μια μόνιμη στήλη με ανάλογη θεματολογία να βοηθούσε πολύ)
ghostrider1993
Above Average

Postby Omen » Sat Oct 05, 2013 11:16 pm

tasosk7 wrote:Pixel revival (Tασος FTW)

Image
...For no one - no one in this world can you trust. Not men, not women, not beasts. This, you can trust...
Omen
Editor

Postby theonirvana123 » Sun Oct 06, 2013 1:40 pm

+1 και απο εμενα για το games bazaar.
theonirvana123
Competent

Postby gliak » Sun Oct 06, 2013 2:06 pm

Όντας αναγνώστης από το 1ο τεύχος (δε θέλω σχόλια έτσι;) το μακρινό 1989, ποτέ (νομίζω) δεν συμπλήρωσα αυτό το δελτίο που συχνά-πυκνά ήταν μέσα στο περιοδικό για να πω την αποψή μου για το περιεχόμενό του. Μάλλον βαριόμουν τη διαδικασία με το φάκελο, το γραμματόσημο, το σάλιωμα κλπ.. Τώρα που τα πράγματα είναι πιο εύκολα....θα καταθέσω ευχαρίστως την άποψή μου:

1) Να προστεθούν:
* P&P RPG και λίγο Fantasy (εκείνη η στήλη με τα P&P, Card games, board games.....)

2) Να μην φύγουν/να μην αλλάξουν μέγεθος με τίποτα / θα ήταν ευχάριστο να βάλετε και περισσότερες σελίδες:
* ΑΠΟΨΕΙΣ
* Ειδικά αφιερώματα σε κατηγορίες games - ειδικά θέματα για games (π.χ. Port them Already. 20 Adventures για να κάνετε Level Up)
* Games Club (προφανώς!!!)
* Bonus stage
* Retro Gaming (λογικό από το γεγονός ότι παίρνω το PC Maste από το 1ο τεύχος....να μην μιλήσω για το PIXEL)
* 10-UP (η πένα της κοπελιάς είναι πολύ...PC Master)
* Adventure Academy (ίσως η καλύτερη προσθήκη στο περιοδικό τα τελευταία χρόνια)
* Editor's Roundtable (very Immersive)
* User Power

3) Μπορούν να μείνουν όπως είναι ή Θα μπορούσαν να μειωθούν (είναι πάντως χρήσιμα):
* PC MAtrix
* PC Flash
* Πριν αγοράσετε/Οδηγός αγοράς
* Troubleshooter
* Σελίδες που αναλύουν συγκεκριμένα games (π.χ. Pro, DOTA, κλπ)
* How-To

4) Θα έβλεπα θετικό να μειωθούν ή να σταματήσουν:
* Θέματα pop-culture / cyber-κάτι / hacking / κατασκοπεία / κλπ
* Αλληλογραφία (δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτα πια....υπάρχει και το forum....)

10 points στον tasosk7 για την άποψή του 'αν δεν σ'αρέσει ρε φίλε απλά προσπερασέ το!!' και γενικότερα γιαυτά που γράφει
Δεν είναι δυνατόν να βγει περιοδικό το οποίο να ικανοποιεί απόλυτα ΕΝΑ άτομο...δεν γίνεται ...
Now playing:
...Gabriel knight I--Master of Orion I--Shadow of the Comet--Black Mirror--BLACK MIRROR II--Black Mirror III...
gliak
Mostly Harmless

Postby tasosk7 » Mon Oct 07, 2013 1:50 am

συνωνοματε, καλα τα γλυκα ματακια της τυπισσας,αλλα δεν με πειθεις.Αυτα μονο στον Shadowcaster...σε μενα μονο αν εβαζες καμια Valeria θα σε πιστευα...
tasosk7
Mostly Harmless

Postby ShadowCaster » Wed Oct 09, 2013 11:32 am

Keep going PLEASE! Now we're getting somewhere... ;)
I find your lack of faith disturbing...
ShadowCaster
Overlord

Postby Nest » Thu Oct 24, 2013 9:53 pm

Είμαι και εγώ αναγνώστης από το 1ο τεύχος του 1989 (το έχω ακόμη), με 2 hiatuses μερικών ετών όταν θεώρησα ότι είχε πέσει η ποιότητα του περιοδικού. Από τότε που ανέλαβε αρχισυντάκτης ο Χ.Κ., και χάρη φυσικά στις δύο τελευταίες συντακτικές ομάδες, θεωρώ ότι η ποιότητα ανέβηκε κατακόρυφα (πήρα ένα τεύχος για ένα δωρεάν παιχνίδι και από τότε κόλλησα), οπότε θα έλεγα ότι το περιοδικό μου αρέσει όπως είναι. Δεν έχω σκεφτεί κάτι που θα ήθελα να προστεθεί (φυσικά μπορεί να υπάρχουν ωραίες ιδέες που απλά αγνοώ), θα πω όμως τι θα ήθελα να οπωσδήποτε διατηρηθεί (ή και να επεκταθεί σε κάλυψη σελίδων):
1. Απόψεις. Είναι το πρώτο πράγμα που διαβάζω όταν παίρνω το περιοδικό και ο κύριος λόγος για τον οποίο άρχισα να το αγοράζω ξανά πριν μερικά χρόνια. Είναι εξαιρετικά εύκολο να διαβάσει κανείς ειδήσεις σε μυριάδες sites, αλλά πολύ σπάνιο να διαβάσει τεκμηριωμένες απόψεις για διάφορα χαρακτηριστικά των βασικών gaming genres και το πως διαμορφώνονται και εξελίσσονται στο πέρασμα των χρόνων.
2. Editors' roundtable. Η ποιότητα της συντακτικής ομάδας είναι δεδομένη, αλλά η προστιθέμενη αξία σε ένα περιοδικό είναι η χημεία και το δέσιμο μεταξύ των συντακτών. Νομίζω ότι η στήλη (και η επ' ευκαιρία αυτής συνάντηση των συντακτών) είναι μια εξαιρετική ιδέα για τη διαμόρφωση τέτοιας χημείας (και αυτό φαίνεται στις συζητήσεις μήνα με το μήνα), ειδικά τη σημερινή εποχή που κάθε συντάκτης μπορεί να στέλνει τα κείμενά του ανεξάρτητα από τον άλλο και να μην συναντηθούν ποτέ. Η πρώτη εμφάνιση της στήλης μου ξένισε και μένα, και ομολογώ ότι για μερικά τεύχη δεν τη διάβαζα, αλλά η πρώτη ανάγνωση με έπεισε ότι αποτελεί κάτι ξεχωριστό (ειδικά αν το θέμα της συζήτησης είναι ενδιαφέρον και βοηθά να γνωρίσουμε τους συντάκτες και τις προτιμήσεις/απόψεις τους καλύτερα - όπως είπε και ένας φίλος) και μπράβο σε αυτόν που είχε την αρχική ιδέα.
3. Retro computing. Δεν είμαι ρετρολάγνος, αλλά ας έχουμε και εμείς οι παλαιότεροι αναγνώστες τη γωνιά μας στο περιοδικό για να θυμόμαστε τα παλιά (δεν νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερες σελίδες).
4. Διάφορα gaming θέματα και αφιερώματα (πριν από τα reviews). Πολύ ενδιαφέρουσες οι εις βάθος αναλύσεις διάφορων gaming χαρακτηριστικών με αναφορά στα milestones που τα διαμόρφωσαν, καθώς και οι ιστορικές αναδρομές σε games με κοινά στοιχεία.
Γενικά οι απόψεις του φίλου gliak με βρίσουν απολύτως σύμφωνο (πως συντονίζονται οι παλιοί, έτσι;), και ειδικότερα οι προτάσεις για μείωση σελίδων των ειδήσεων (PCmatrix), νέου hardware (PCflash) - ίσως με ίδιο πλήθος προϊόντων αλλά συντομότερες παρουσιάσεις, troubleshooter (δεν νομίζω ότι χρειάζονται τόσες σελίδες), θεμάτων για μεμονωμένα παιχνίδια (πολύ πιο ενδιαφέρονται είναι τα θέματα για genres και χαρακτηριστικά παιχνιδιών), και κατάργησης της αλληλογραφίας.
Αυτά από εμένα. Να ευχηθώ καλή δύναμη στο νέο αρχισυντάκτη και καλή επιτυχία στο δύσκολο έργο του, και είμαι σίγουρος ότι οποιαδήποτε αλλαγή κάνει στο περιοδικό θα είναι για καλό.
Nest
Harmless

Postby gliak » Tue Oct 29, 2013 9:34 pm

Αγαπητοί PCMasterάδες....η αναγνωσιμότητα του συγκεκριμένου post είναι τεράστια...περίπου 1500 views. Γιατί τόσο λίγοι έχουν γράψει την άποψή τους; Άντε λοιπόν.... ;)
Now playing:
...Gabriel knight I--Master of Orion I--Shadow of the Comet--Black Mirror--BLACK MIRROR II--Black Mirror III...
gliak
Mostly Harmless

Postby ShadowCaster » Wed Oct 30, 2013 11:42 pm

gliak wrote:Αγαπητοί PCMasterάδες....η αναγνωσιμότητα του συγκεκριμένου post είναι τεράστια...περίπου 1500 views. Γιατί τόσο λίγοι έχουν γράψει την άποψή τους; Άντε λοιπόν.... ;)

+1
I find your lack of faith disturbing...
ShadowCaster
Overlord

Postby EvilEmperorZoRG GR » Thu Nov 07, 2013 11:50 pm

Eγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι το Casual PC πρεπει να ειναι τοσο... μαπα.
Με 92 ευρω παραπανω (απο eshop τουλαχιστον) μπορεις να παρεις

CPU: AMD A8 5600K 3.6GHz αντι AMD A4-5300 (κλασης ανωτερος ο 5600 και φυσικα τετραπυρηνος)
M/B: ASUS F2A55-M LK2 PLUS RETAIL
GPU: ASUS HD 7770 1GB αντι Asus Radeon HD 6670 (επισης κλασης ανωτερη)
RAM: KINGSTON 4GB DDR3 1600MHZ (x2) αντι 4GB 1333MHz Kingston
HDD: TOSHIBA DT01ACA050 500GB SATA3
DVD: (Ενα στα 16 ευρω η το ιδιο)
Κουτι: AEROCOOL V3X ADVANCE BLACK EDITION BLACK/ORANGE
PSU: OCZ ZS SERIES POWER SUPPLY 550W 80+ BRONZE
Monitor: LG 22EN33S-B 21.5'' LED MONITOR FULL HD BLACK
Κeyboard: MICROSOFT WIRED KEYBOARD 200 EN BLACK FOR BUSINESS
Mouse: LOGITECH 910-000199 RX250 OPTICAL MOUSE
Ηχεια: CREATIVE A520 5.1 (καλα ενταξει... οχι απλα κλασης ανωτερα απ' τα Trust Mila..)

602.78 ευρω. 92 ευρω διαφορα. Αυτο το PC ειναι για gaming οχι αστεια. Τι ειναι αυτη η πατατα το casual PC στο PC Master :mrgreen:
Περα απ' την πλακα. Πιστευω αξιζει να γινει η αλλαγη!
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
MUSHKIN 8GB (2X4GB) DDR3 19200 2400MHZ
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
AEROCOOL VS-9 ADVANCE WINDOW BLACK
LG FLATRON W2243S
Windows 7 Home Premium 64bit
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby Savatar » Fri Nov 08, 2013 12:35 pm

-Περισσότερες στήλες/άρθρα στον τομέα "Άποψη". Κακά τα ψέματα, ένα έντυπο περιοδικό στο ζήτημα "Νέα" πλέον , λόγο ιντερνετ, υστερεί. Αλλά μπορεί να κερδίσει με την "ζεστασιά" του στον τομέα "Άποψη" και με "Αφιερωμάτα"
-Ρετρο στήλες, αφιερώματα. Το gaming μεγαλώνει (ηλικιακά), είναι όμορφο (για παλιούς και νέους gamers) να διαβάζουμε για παλιά παιχνίδια, συστήματα και γενικά ιστορικές διαδρομές στον χώρο της πληροφορικής και του gaming.
-Συνεντεύξεις δημιουργών! Έχουμε ξαναδεί, θα ήθελα να καθιερωθεί, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον να διαβάζεις τις απόψεις των δημιουργών, καθώς και να μαθαίνεις λεπτομέριες για την διαδικασία δημιουργίας από πρώτο χέρι
-Το indie gaming το στηρίζει το PCM εδώ και πολλά χρόνια, θα μπορούσε πάντως να αυξηθεί η ύλη του στο συγκεκριμένο θέμα καθώς η indie σκηνή μεγαλώνει μήνα με το μήνα. Αφιερώματα σε indie δημιουργούς, σειρές, είδη κτλ.
-Στήλες στον δημιουργικό τομέα, με βασικά tutorial χρήσης προγραμμάτων όπως απλές μηχανές δημιουργίας παιχνιδιών, γραφιστικά προγράματα, προγραματισμό κτλ. Σε βασικό/αρχάριο επίπεδο, απλά για να παρουσιάση την γενική φιλοσοφία ενός δημιουργικού τομέα και να βάλει "φιτιλιές" σε κάποιον αναγνώστη να ασχοληθεί.

Συγνώμη που δεν μπόρεσα απλά να πώ επιγραμματικά ονόματα, δεν μου έβγαινε, ελπίζω να μην κούρασα, καλή δύναμη στην προσπάθεια σας!
" Wear the grudge like a crown.
Desperate to control.
Unable to forgive.
And sinking deeper "
-The grudge
Savatar
Above Average

Postby stratos* » Tue May 20, 2014 12:24 pm

Θα ήθελα περισσότερο hardware-software όπως παλιά.
stratos*
Average

Postby EvilEmperorZoRG GR » Tue Jun 10, 2014 5:31 pm

Στο ερωτηματολόγιο ελπιζω ολοι να πειτε ΜΠΟΥΛΟ το DVD και 148 σελιδες!!!
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
LG FLATRON W2243S
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby stratos* » Tue Jun 10, 2014 6:58 pm

EvilEmperorZoRG GR wrote:Στο ερωτηματολόγιο ελπιζω ολοι να πειτε ΜΠΟΥΛΟ το DVD και 148 σελιδες!!!

Φυσικά! Καλά, όχι και τον Πουλόπουλο, αλλά θα πέσει ένα τουλάχιστον ευρώ!
stratos*
Average

Postby EvilEmperorZoRG GR » Tue Jun 10, 2014 7:10 pm

Θελω να πω σε σχεση με τις 80 και 50 σελιδες το μπουλοπουλο στο DVD ειναι πολυ καλυτερο ;)
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
LG FLATRON W2243S
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby alkis21 » Tue Jun 10, 2014 7:16 pm

Δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν, αλλά το νου σας ρεμάλια, κανονίστε μη μου κόψετε τη στήλη Retro Gaming. Ενάμιση χρόνο τη ζαχάρωνα!
Nothing adventured, nothing gained.
alkis21
Editor

Postby EvilEmperorZoRG GR » Tue Jun 10, 2014 8:11 pm

Tι λες ρε! 4αρι με τονο της εδωσα :D
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
LG FLATRON W2243S
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

Postby Akilliz » Fri Jun 13, 2014 12:51 pm

alkis21 wrote:Δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν, αλλά το νου σας ρεμάλια, κανονίστε μη μου κόψετε τη στήλη Retro Gaming. Ενάμιση χρόνο τη ζαχάρωνα!

Θα σε στενοχωρήσω alkis21. Παρόλο το μεγάλο της ηλικίας μου, και το γεγονός ότι είμαι gamer από το 1983 σε ATARI2600 και amstrad CPC 464 και έχω παίξει τα άπειρα παιχνίδια, κανένα ενδιαφερόν δεν έχει για μένα το retro gaming και η αντίστοιχη στήλη. Περιμένω το περιοδικό για να μάθω για καινούρια πράματα και όχι να αναπολήσω την ηλικία των 6 χρονών. Πάρα πολυ δύσκολα δε, θα καθόμουν να παίξω παλιό παιχνίδι... Μόνο εαν ήταν κάτι εξαιρετικά καλό που έχασα στην ώρα του ή είχα πάθει μεγάλη πλάκα μαζί του. Σε κάθε περίπτωση εαν ήθελα να ψαχτώ για retro gaming θα το έκανα στο internet.

Άλλες παντελώς αδιάφορες στήλες.
Το AGS - programmer είμαι, αλλά ποιός θα κάτσει να διαβάζει βήμα - βήμα, μήνα - μήνα, κώδικα στο χαρτί για το πώς θα φτιάξει ένα κάκιστο Adventure... Απορώ για την ιδέα...
Round Table, πραγματικά αυτό το σεντόνι-μπάχαλο-chat με το nickname του καθενός, ούτε παρακολουθείτε, ούτε διαβάζετε και αν καταφέρεις να το διαβάσεις τίποτα ουσιαστικό ή επικοδομητικό δεν παίρνεις.
Όλα τα comic.... Why? Γελάει κανείς με αυτά; Βάλτε Αρκά καλύτερα, ή Conan o Βάρβαρος (μπα όχι, πλάκα κάνω, να πάνε στο καλό, όλα)
Akilliz
Escape Capsule

Postby EvilEmperorZoRG GR » Fri Jun 13, 2014 1:03 pm

Εγω παλι πιστευω το Retro Gaming και τα Κομικ είναι απ τα αγαπημενα μου. Τα κομικ γιατι υπαρχουν 12-13 χρονια νομιζω. Σιγα στο κατω κατω, 1 σελιδα είναι! Οσο για το ρετρο gaming θελω να ακουσω την αποψη του συντακτη και τις αναμνήσεις του κτλ...
Μου αρεσει να νοσταλγω τα παλια χρονια και σε αντιθεση με εσενα παιζω περισσοτερο παλια παιχνίδια :) Kαι από καινουργια παιζω πιο πολύ σειρες που μου αρεσαν παντα (Hitman, GTA, Duke Nukem, Tomb Raider). Φυσικα μου αρεσουν και αλλα καινουργια απλα θελω να σου πω.... εχει αξια το retro gaming.
Παντως το κομικ να μην φυγει με την καμια (ναι μερικα είναι αστεια). 13 χρονια παραδοση! Και από τοτε νομιζω είναι ο Κομιωτης που ελπιζω να γυρισε μετα από απουσια αρκετων τευχων!
AMD A10 6800K 4.10GHZ
ASUS F2A85-V RETAIL
ASUS RADEON 7790 1GB
TOSHIBA DT01ACA200 2TB
800W CORSAIR GS
LG FLATRON W2243S
EvilEmperorZoRG GR
Dangerous

PreviousNext