**The kickstarter game projects list**
**The kickstarter game projects list**
Γενικά για τα games: Νέες κυκλοφορίες, hints, patches & λύσεις σε προβλήματα που προκύπτουν.

Postby Boss time » Mon Nov 19, 2012 9:59 pm

Adhan wrote: ..wait, εννοείς σαν αυτής? http://www.youtube.com/watch?v=1iBowIhvPIs

αμαν, ο ευγένιος τριβιζάς. :shock:
η μαλλον ο ντιαμπλος 3.. (ινσαιντ τζοουκ).
(ρε σεις που χαθηκε ο χελιον και τ αλλα παιδια? μαυρη πετρα... μαλλον ετοιμαζονται εντατικα για το επομενο βημα.. τρελλό οφτοπικ, ομως. μπραβο μου, βρηκα τη φόρμα μου)

ανταν, δε λεω, καλο ειναι να παιρνουν ιδεες και φηντμπακ απ τους φανς και οτι κολλαει στο προτζεκτ να το κρατανε κιολας και να το υλοποιουν. αλλά τουτος δω (ο γκουιντο) ειναι τελειως αιθεροβαμων. δηλωνει ανοιχτα οτι δεν εχει ξεκινησει καθολου production, εχει μονο καποιες ωραιες ιδεες για art και τις glory days που επικαλουνται 9 στους 10 προτζεκτοράρχες. και ουσιαστικα λεει: δωστε το μυριο και ξεκιναμε μαζι.
ενταξει, θα μου πεις και το ετερνιτυ καπως ετσι ξεκινησε. εκει ομως υπηρχε ετοιμη ομαδα και ειχαν στο μυαλο τους ακριβως πως θα ειναι το παιχνιδι απ την αρχη. απλα αυτο που παιζοταν ηταν η εκταση και το "γεμισμα" του παιχνιδιου, το scale που λεμε στα ελληνικα, αναλογα με την ανταποκριση του κοινου.
Boss time
Competent

Postby Adhan » Mon Nov 19, 2012 11:27 pm

Φαντάζομαι ότι έχεις δει το παλιό, απλά είπα να βάλω το remake λόγω πιο νόστιμης κοκόνας... :D
Boss time wrote:η μαλλον ο ντιαμπλος 3.. (ινσαιντ τζοουκ).

I know... :D

Τώρα για το offtopic μιας και δεν έχεις φατσοβιβλίο ή Ατμό, όντως ετοιμάζονται πυρετωδώς και απ' όσο έχω καταλάβει θα έχουμε νέα από βδομάδα. :)
Πάντως δεν έχουν χαθεί κι όλοι. Τελευταία πήρε το μάτι μου ποστς του Hellion και του Kuivaamaa (στα thread για τα Skyrim, TOR και Τorchlight 2).
Adhan
Dangerous

Postby Thrawn » Tue Nov 20, 2012 5:53 pm

Νομίζω σε κάποια καινούργια projects έχει χαθεί λίγο η μπάλα. Ζητούνται χρήματα δυσανάλογα πολλά σε σχέση με την πληροφορία που δίνεται.
Μπήκα και εγώ να δω το Thorvalla και πραγματικά πως στο καλό να ψηστείς να βάλεις χρήματα όταν δε ξέρουν καν τι στυλ θα είναι η απεικόνιση? αλλά και στην περιγραφή γενικότητες και τίποτα περ/ρο.
Αντίθετα το Star Citizen φαίνεται να πέρνει ένα τσουβάλι (και βάλε) χρήματα. Γιατί αυτή η διαφορά?
Νομίζω για δύο κύριους λόγους
1) σε πολλούς λείπουν συγκεκριμένου τύπου παιχνίδια οπότε με το που σκάει μύτη ένα τεράστιο όνομα του χώρου (Schafer, Roberts) πραγματικά συμβαίνει το "σκάσε και πάρε τα λεφτά μου". Στα RPG δε συμβαίνει αυτό γιατί αυτή η κατηγορία δεν περνάει την κρίση που έχουν τα adventures και τα flight/space simulators αφού παιχνίδια από DiabloIII μέχρι Skyrim ζουν και βασιλεύουν
2) άλλη εντύπωση σου κάνει το kickstarter marketing του Star Citizen με τόσα videos και άλλη του Thorvalla και του Old School. Καλά για το τελευταίο να μη σχολιάσω ότι βασικά βαριούνταν να κάτσουν να σκεφτούν ένα τίτλο της προκοπής... Και το αμίμητο "αν μας δώσετε τα διπλάσια χρήματα θα φτιάξουμε 2 παιχνίδια" λες και είναι "όλα τα κιλά όλα τα λεφτά" ένα πράγμα...

Νομίζω στο εξής δύσκολα θα πέρνουν το πράσινο φως πολλά high-profile projects στο kickstarter αν δεν καλύπτουν κάποιες σημαντικές προυποθέσεις.
Goodbye Izzi...
Thrawn
Dangerous

Postby Boss time » Tue Nov 20, 2012 10:17 pm

συμφωνω οτι εχει καπως χαθει η μπαλα και θεωρω σημαδι υγειας οτι καποιοι τρωνε τα μουτρα τους, ειδικα οταν αντιμετωπιζουν τους πελατες σαν ιθαγενεις που θα κανουν τουμπες μολις τους δωσεις χαντρες και καθρεφτακια.
οι ανεκδιηγητοι τυποι με το old-skool-rpg/shaker εχουν ηδη γινει το ανεκδοτο του κικσταρτερ, το ζευγος cole με τα χιλια ζορια περασε οριακα το ποσο που ζητουσε κι αυτος ο τυπος τωρα ερχεται και λεει στα ισα, οτι κοιταχτε δεν εχουμε ξεκινησει τιποτα, καθομαστε, πινουμε καμμια μπυρα και πεταμε καποιες ιδεες που εχουμε.

εγραψε ενα update σημερα και κανει τα πραγματα ακομα χειροτερα. στις επιμονες ερωτησεις για το πως θα ειναι το παιχνιδι οπτικα, απανταει, and i quote word for word:
"...this is merely a matter of aesthetics, nothing else..". γκλουπ.
ακομα και για τα art scetches που εχουν βαλει στη σελιδα, εντυπωσιακα και ομορφα ομολογουμενως, αναφερει τα εξης:
"..These first sketches were just random ideas that artist Juan Garcia jotted down based on story ideas we floated around the team..".
και η αποκορυφωση, καθως ο κοσμος ζηταει κατι οπτικο, κατιτις μεσα απ το παιχνιδι για να πιαστει και να δωκει τον οβολο του:
"...However, at such an early stage of the project, it is not easy to create material that lends itself to being shown off. Much of it would be simply confusing or misleading. Currently, there is a lot of experimentation going on, as we try to lock down the look and feel of the game....". απλα αυτοκαταστροφικός.
κριμα. αν φτασει εστω και το 1/10 αυτων που ζηταει, θα ειναι θαυμα.

ειναι ενα παραδειγμα βεβαια, του πως αντιλαμβανεται την ουσια του κικσταρτερ ο καθενας. ο γκουίντος προφανως, και το αναφερει καπου, το βλεπει σαν χρηματοδοτηση μιας ιδεας εντελως θολης, αλλα με καλες προθεσεις και βιογραφικο. μονο που αυτο δε νομιζω οτι ειναι αρκετο.
απο την αλλη, εχει ενδιαφερον το πως αλλαζει σιγα σιγα και η σταση των backers - πελατων. επειδη μ αρεσει να διαβαζω τα σχολια που γραφονται κατω απο καθε προτζεκτ που παρακολουθω, βλεπω την εξελιξη απο τις αθωες αντιδρασεις στα πρωτα κικσταρτερς, του τυπου: "μ αρεσει αυτο που βλεπω, παρτε τα λεφτα μου" στα σημερινα σχόλια που δε χαριζονται, εχουν εντονα κριτικη διαθεση και ειναι γεματα απαιτησεις και ατακες του στυλ: "θελω αυτο, θελω εκεινο, εχω παιξει μπαλιτσα εγω και ξερω...". οι αντιδρασεις βεβαια εξαρτωνται και απο ποσο χωρο για παρεμβασεις αφηνει ο καθε δημιουργος. οπως και ναχει, νομιζω οτι το κικσταρτερ εχει περασει σε πιο ωριμη φαση και θα επιπλεουν πλεον οσοι εχουν συγκεκριμενο οραμα κι εχουν δουλεψει και προετοιμασει το παιχνιδι που εχουν στα σκαριά.
Boss time
Competent

Postby Adhan » Mon Nov 26, 2012 5:55 pm

Reboot της σειράς, το πρώτο είχε βγει για Spectrum το '87: http://www.kickstarter.com/projects/the ... zy-returns

Οποιεσδήποτε ομοιότητες μεταξύ δημιουργών και του χαρακτήρα του παιχνιδιού είναι τυχαίες :)

EDIT: Πάντως το να ζητάνε για πλατφορμ πιο πολλά από το Sui Generis (350k λίρες) μου φαίνεται κάπως...
Adhan
Dangerous

Postby Adhan » Wed Nov 28, 2012 6:09 pm

Strategy-rpg σε post-apocalyptic σκηνικό:
http://www.kickstarter.com/projects/131 ... f=category
Adhan
Dangerous

Postby the.armandos » Wed Apr 03, 2013 9:58 am

Καλημέρα παιδιά,

Είμαι μέλος μίας ομάδας indie developers η οποία κάνει τα πρώτα, μικρά αλλά σταθερά βήματά της στην δημιουργία games. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει και επίσημα το δικό μας Kickstarter για το παιχνίδι Sanguine Nights - Darkest Blood, με θέμα τους βρυκόλακες σε μοντέρνο, αστικό περιβάλλον. Στην ομάδα συμμετέχω ως ο σεναριογράφος-κειμενογράφος, και βοηθάω παράλληλα με τις βασικές μου γνώσεις προγραμματισμού και 3D modelling.

Αν και είμαι ο μόνος Έλληνας της ομάδας, αυτή η προσπάθεια θα δώσει σε όλα της τα μέλη σημαντικά εφόδια που ελπίζω μια μέρα να χρησιμοποιήσω σε ένα πλήρως Ελληνικό, δημιουργικό περιβάλλον. Ελπίζω να μην σας πειράζει η....λιγάκι ξεδιάντροπη διαφήμιση που κάνω και να ρίξετε μια ματιά στο project μας.

Έχω βάλει στο παιχνίδι πολλά Ελληνικά στοιχεία, από την πλούσια ιστορία και μυθολογία του τόπου μας,
και μάλιστα υπάρχει σχέδιο για sequel με πίστες σε αρχαία και μοντέρνα Ελλάδα.

http://www.kickstarter.com/projects/1868686619/1293131109?token=512977b1 (link για το preview)

Α! Και εννοείτε το παιχνίδι θα τρέχει και σε Linux -επίσημα Ubuntu- πέραν των Mac και Linux, σε περίπτωση που υπάρχουν χρήστες Linux στο forum. Κι εγώ αυτό το λειτουργικό χρησιμοποιώ 100%.
the.armandos
Escape Capsule

Postby Kuv » Wed Apr 03, 2013 11:57 am

the.armandos wrote:Καλημέρα παιδιά,

Είμαι μέλος μίας ομάδας indie developers η οποία κάνει τα πρώτα, μικρά αλλά σταθερά βήματά της στην δημιουργία games. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει και επίσημα το δικό μας Kickstarter για το παιχνίδι Sanguine Nights - Darkest Blood, με θέμα τους βρυκόλακες σε μοντέρνο, αστικό περιβάλλον. Στην ομάδα συμμετέχω ως ο σεναριογράφος-κειμενογράφος, και βοηθάω παράλληλα με τις βασικές μου γνώσεις προγραμματισμού και 3D modelling.

Αν και είμαι ο μόνος Έλληνας της ομάδας, αυτή η προσπάθεια θα δώσει σε όλα της τα μέλη σημαντικά εφόδια που ελπίζω μια μέρα να χρησιμοποιήσω σε ένα πλήρως Ελληνικό, δημιουργικό περιβάλλον. Ελπίζω να μην σας πειράζει η....λιγάκι ξεδιάντροπη διαφήμιση που κάνω και να ρίξετε μια ματιά στο project μας.

Έχω βάλει στο παιχνίδι πολλά Ελληνικά στοιχεία, από την πλούσια ιστορία και μυθολογία του τόπου μας,
και μάλιστα υπάρχει σχέδιο για sequel με πίστες σε αρχαία και μοντέρνα Ελλάδα.

http://www.kickstarter.com/projects/1868686619/1293131109?token=512977b1 (link για το preview)

Α! Και εννοείτε το παιχνίδι θα τρέχει και σε Linux -επίσημα Ubuntu- πέραν των Mac και Linux, σε περίπτωση που υπάρχουν χρήστες Linux στο forum. Κι εγώ αυτό το λειτουργικό χρησιμοποιώ 100%.

Καλώστονα!
Καλά κάνεις και ποστάρεις, καλή τύχη και ευχόμαστε τα καλύτερα.

Από εμένα, αν θέλεις κάποιο feedback, δεν έχω να σχολιάσω κάτι για το παιχνίδι, αλλά περισσότερο για την τοποθέτηση: μην βάζετε τόσα πολλά διαφορετικά stretchgoals και πακέτα προσφορών- ο κόσμος έχει αρχίσει να κουράζεται και να βλέπει καχύποπτα την κλιμακωτή ανάπτυξη βάσει του τελικού ποσού που θα μαζευτεί. Φιλική συμβουλή.
Kuv
Deadly

Postby BadSector » Wed Apr 03, 2013 10:15 pm

Επισης προσωπικη αποψη, tl;dr :-P
~bs~
BadSector
Average

Postby the.armandos » Thu Apr 04, 2013 12:36 am

Παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές και όντως το κείμενο και τα stretchgoals είναι λίγο μεγάλα, απλά θέλαμε να δείξουμε αναλυτικά το σχέδιο που έχουμε και ότι we mean business! Το kickstarter είναι τώρα LIVE και οποιοδήποτε share μέσω κοινωνικής δικτύωσης θα το εκτιμούσαμε ιδιαίτερα. Ευχαριστώ και πάλι, παιδιά!

http://www.kickstarter.com/projects/1868686619/sanguine-nights-darkest-blood
the.armandos
Escape Capsule

Postby Frostgale » Sun Apr 07, 2013 9:05 am

Απο 1η Απριλιου εχει ξεκινησει και το Kickstart του Camelοt Unchained. Ειναι καθαρο RvR mmo με 3 realms απο την νεα εταιρια του Marc Jacobs (Dark Age of Camelot, Warhammer Online).
Για περισσοτερες πληροφοριες δειτε εδω http://www.kickstarter.com/projects/13861848/camelot-unchained/posts
Angels of Retribution (AoR)
Frostgale
Mostly Harmless

Postby angrynerd » Sun Apr 07, 2013 12:12 pm

the.armandos wrote:Παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές και όντως το κείμενο και τα stretchgoals είναι λίγο μεγάλα, απλά θέλαμε να δείξουμε αναλυτικά το σχέδιο που έχουμε και ότι we mean business! Το kickstarter είναι τώρα LIVE και οποιοδήποτε share μέσω κοινωνικής δικτύωσης θα το εκτιμούσαμε ιδιαίτερα. Ευχαριστώ και πάλι, παιδιά!

http://www.kickstarter.com/projects/1868686619/sanguine-nights-darkest-blood

Αυτη η προσπαθεια μαλιστα! Καλη επιτυχια!
Άμα είναι να τα βάφεις, καλύτερα να μην έχεις.
angrynerd
Mostly Harmless

Postby japol » Mon Apr 08, 2013 4:48 pm

Για οσους δεν το εχετε δει ακομα,kickstarter του καινουργιου Divinity.
Φαινεται πολλα υποσχομενο,ειδικα εαν πιασει τα stretch goals.

http://www.kickstarter.com/projects/lar ... f=kicktraq
japol
Mostly Harmless

Postby Frostgale » Wed May 01, 2013 12:39 pm

To Divinity επιασε το οριο, To shroud of the avatar (tou lord British) επισης. Το Camelot Unchained ειναι 10% και 30 ωρες απο το οριο.
Frostgale
Mostly Harmless

Postby Frostgale » Thu May 02, 2013 12:06 am

Funded και το Camelot Unchained. Albion, Hibernia και Midgard (εστω και με αλλα ονοματα) στα οπλα ξανα!
Frostgale
Mostly Harmless

Postby UnderDog » Tue Jul 02, 2013 8:38 pm

Hex apo cryptozoic!!!!!
UnderDog
Harmless

Postby GamesInquirer » Tue Sep 10, 2013 1:29 am

River City Ransom Underground. Tο βίντεο δεν είναι και το καλύτερο για την προώθηση αλλά περιέχει λίγο gameplay και φαίνεται πολύ καλό με ωραίες κινήσεις για τους χαρακτήρες και όμορφα σκηνικά, όλα σε στυλ 8bit. Το περίεργο είναι πως το παιχνίδι αρχικά ανακοινώθηκε τον Απρίλιο από την Combit Studios, δεν ξέρω αν άλλαξε όνομα ή πήγε σε άλλη ομάδα πάντως είναι σίγουρα το ίδιο πρότζεκτ αφού αν και τότε δεν είχε ακόμη gameplay να δείξει σίγουρα έχει κάποια από τα ίδια γραφικά. Τέλος πάντων, ζητούν 180 χιλιάρικα (Καναδικά δολάρια αν κατάλαβα καλά) και η χαμηλότερη βαθμίδα που δίνει το παιχνίδι είναι 15 δολάρια. Το θέλω αλλά θα περιμένω το αποτέλεσμα.
Last edited by GamesInquirer on Fri Sep 13, 2013 12:53 am, edited 1 time in total.
Το ερασιτεχνικό blog μου στα Ελληνικά και στα Αγγλικά.
GamesInquirer
Average

Postby GamesInquirer » Fri Sep 13, 2013 12:53 am

Hyper Light Drifter
Image
O Alex Preston έχει ένα όνειρο. Ένα παιχνίδι για Windows που λαμβάνει χώρα σε έναν κόσμο με ξεχασμένους πολιτισμούς και τεχνολογίες που ανασκάβονται από τους αποκαλούμενους Drifters, ένας των οποίων θα είναι και ο πρωταγωνιστής του. Ο τελευταίος αν και θα έχει απώτερο σκοπό την ελπίδα της ανακάλυψης μιας θεραπείας για την ασθένεια που τον ταλαιπωρεί, δεν θα μπορεί παρά να αφήσει τον εαυτό του να τον συνεπάρει η χαμένη ιστορία.

Το παιχνίδι θα είναι ένα δισδιάστατο RPG δράσης εμπνευσμένο από τα καλύτερα κλασικά του είδους, με δάση, ερείπια και ακόμη πιο περίεργες περιοχές προς εξερεύνηση μέσα σε έναν συνεχή κόσμο γεμάτο μυστικά, με εχθρούς και γρίφους τύπου Zelda, αλλά και πλούσια ποικιλία σε εξοπλισμό και ικανότητες όπως αυτά βρίσκονται σε τίτλους σαν το Diablo.

Ο Alex όμως χρειάζεται βοήθεια για να ολοκληρώσει την προσπάθειά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, και για αυτόν τον λόγο ξεκίνησε μια μικρή καμπάνια χρηματοδότησης με βασικό σκοπό την συγκέντρωση μόλις $27.000 που θα χρησιμοποιηθούν κυρίως στην σύσταση της εταιρείας του Heart Machine και στις πληρωμές προσωπικού εκτός του ίδιου. Η χαμηλότερη βαθμίδα που ανταμείβει τους υποστηρικτές με το παιχνίδι όταν αυτό κυκλοφορήσει είναι $10 (περίπου 7,50€).

Για περισσότερες πληροφορίες, υλικό και λεπτομέρειες για τους επιμέρους περαιτέρω στόχους σε περίπτωση που συγκεντρωθούν περισσότερα χρήματα, επισκεφθείτε την σελίδα της καμπάνιας.
Το ερασιτεχνικό blog μου στα Ελληνικά και στα Αγγλικά.
GamesInquirer
Average

Postby Dimitrios » Tue Nov 12, 2013 10:38 am

3 DAYS to go και ειναι πολυ κοντα! Obduction! απο τους δημιουργους τωμ MYST!!! :D
http://www.kickstarter.com/projects/cya ... n/comments
The deep city breaths...uru again
Dimitrios
Harmless

Postby Dimitrios » Tue Nov 12, 2013 11:02 am

3 DAYS to go και ειναι πολυ κοντα! Obduction! απο τους δημιουργους τωμ MYST!!! :D
http://www.kickstarter.com/projects/cyaninc/obduction
Βοηθηστε να γινει πραγματικοτητα γιατι
1) Θα υποστηριζει UNREAL4
2) Oculus Rift (Virtual Reality!!!!!!!!!!!!!)
και αλλα!!!!!!!!! 8-)
The deep city breaths...uru again
Dimitrios
Harmless

PreviousNext

Return to PC & Console Games