Πιο αντιπαθητικοί χαρακτήρες σε game
Πιο αντιπαθητικοί χαρακτήρες σε game
Γενικά για τα games: Νέες κυκλοφορίες, hints, patches & λύσεις σε προβλήματα που προκύπτουν.

Postby Hellion » Tue Jul 20, 2010 3:31 am

Ενώ συγύριζα το σπίτι μου χθες και έχοντας μπει σε συγκεκριμένο frame of mind μίσους και οργής ώστε να τελειώνω μια ώρα αρχύτερα, προκειμένου να μετριάσω την βαρεμάρα της όλης πράξης ξεκίνησα να αναλύω υποσυνείδητα απλά θέματα οργής και αντιπαθειών σχετικά με games. Ξεπερνώντας κλισέ όπως "χειρότερο παιχνίδι ever", "πιο απογοητευτικό sequel", "γιατί μισώ την Bethesda σήμερα" κτλ κτλ, έφτασα στην διαδικασία της ανάλυσης του εξής συλλογισμού: ποιοι είναι οι πιο αντιπαθητικοί χαρακτήρες, PCs ή NPCs, που έχουν υπάρξει ποτέ σε κάποιο Game?

Ιδού τα κυριότερα αποτελέσματα του συλλογισμού μου, in no particular order. Προφανώς υπάρχουν και μικρά spoilers αλλά τίποτα το συγκλονιστικό:

Joshua - Runaway series

Πιο. Αποτυχημένο. Comic. Relief. EVER. Αυτός ο χαρακτήρας δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο λόγο ύπαρξης πέραν του να εκνευρίζει, προσπαθώντας (και αποτυγχάνοντας οικτρά) να το παίξει...εκκεντρική διάνοια και αθώος γκαφατζής. Το 91,3% του σεναρίου του Runaway 2 περιστρέφεται γύρω από το να διορθώνεις τις βλακείες του Joshua και το να αυτοσχεδιάζεις λόγω της κάθε random γκάφας του, που σχετίζεται, όλως τυχαίως, ΠΑΝΤΑ με ένα plot-critical item. ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ.

Jolee Bindo - Knights of the Old Republic

Τυχαία δείγματα διαλόγων με τον μεσιέ Bindo:

-PC: "Jolee, γιατί ήρθες στον Kashyyyk?
-J.B: "Because I'm old, dammit"

-PC: "Jolee, γιατί δεν μου λες για το παρελθόν σου?"
-Jolee: "When you're as old as me, you keep secrets"

-PC: "Jolee, γιατί μου πρήζεις τα συκώτια και με νουθετείς σε κάθε ευκαιρία?"
-Jolee: "When you reach my age, you'll see"

-PC: "Jolee, ψόφα επιτέλους"
-Jolee: "Is that the way to talk to an old man?"

ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι διάλογοί του ακολουθούν αυτό το μοτίβο. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ. ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΑΜΕ. ΕΙΣΑΙ ΓΕΡΟΣ. Κάνε τουμπέκα τώρα και σταμάτα να το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα-πασπαρτού για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.

Three-Dog - Fallout (in name only) 3

"Είμαι ένας αποτυχημένος μετα-αποκαλυπτικός gangsta που...πολεμάω τον καλό αγώνα με την φωνή μου (whatever that means), θεωρώ σκόπιμο να έχω γύρω μου ένα ολόκληρο τάγμα από BoS Knights που κραδαίνουν μίνι-πυρηνικούς εκτοξευτές για να με προστατεύουν λες και δεν έχουν ΤΙΠΟΤΑ καλύτερο να κάνουν σε έναν κόσμο γεμάτο με πόλεμο, ραδιενέργεια, σαρκοφάγα Ορκς, μεταλλαγμένα καβούρια και λογής άλλους εμπνευσμένους εχθρούς, μαθαίνω αμέσως οτιδήποτε συμβαίνει σε ολόκληρη την έρημο της Ουάσινγκτον χωρίς να το κουνάω ρούπι από το τσαρδί μου, και γενικά πουλάω μούρη και ειρωνία για λόγους πραγματικά αστείους και καθυστερημένους ενώ θα έπρεπε να αυτοκτονήσω και να κάνω στον κόσμο χάρη. Τώρα τρέχα κάνε quests για μένα!. ΣΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ.

Conrad Marburg - Alpha Protocol

Φρέσκος-φρέσκος, απλά επειδή είναι πρόσφατος στην μνήμη μου.

Αφήνοντας στην άκρη το βάθος του χαρακτήρα και την πληθώρα επιλογών στους διαλόγους με αυτόν, ένιωσα πρωτοφανές μίσος για αυτόν για τον απλούστατο λόγο ότι, κάθε φορά που τον πετυχαίνεις, ΔΙΑΡΚΩΣ σε προκαλεί σχετικά με το "πόσο άχρηστος είσαι", "πόσο σκληρά θα αποτύχεις", "πόσο ανώτερος είναι σε σχέση με σένα", "πόσο τέλειο είναι το σχέδιό του" κτλ, στη συνέχεια καταφέρνεις να τον τσακίσεις στα ίσα και με σχετική ευκολία, μα μόλις γίνεται αυτό, το βάζει στα πόδια. Τον ξανασυναντάς μετά από μερικά quests, και πάλι τα ίδια. Συνεχείς προκλήσεις, pwnage, το βάζει στα πόδια. Και ξανά. ΚΑΙ ΞΑΝΑ. Ειλικρινά στο πρώτο μου play-through του παιχνιδιού, έπαιξα 14 ώρες σερί εν μέρει επειδή ήθελα να τον εξολοθρεύσω επιτέλους μπας και αντλήσω ψυχική ικανοποίηση. ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ.

Ας γίνει και μια μικρή μνεία στους εξίσου αντιπαθείς: Jimmy Pegorino (GTA 4), ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ LITTLE LANTERN CAVES (Fallout 3), Adoring Fan (Oblivion), Imoen+Jaheira+Aerie (Baldur's Gate series, τι μυσογυνισμός πια σε αυτά τα games).

Ρίξτε κι εσείς τον οβολό σας και τις προτάσεις σας αν θέλετε. Απλά για να νιώσω πως δεν κρύβω μόνον εγώ τόσο μίσος μέσα μου βρε αδερφέ.
Hellion
Επίτιμο Μέλος

Postby eidolon » Tue Jul 20, 2010 8:59 am

Ο κτηνοβάτης Mud από το πρώτο Gothic.Όπου και να τριγυρνάς στο νησί,σε ακολουθάει,και όταν μπαίνεις σε κάποιο δάσος αρχίζει να εξιστορεί πως τον ρίξανε στα mines (πήδηξε μια κατσίκα,άμα δεν κάνω λάθος).Δεν ξεκολλάει καθόλου από τον παίκτη,ακόμα και αν του λες συνέχεια go away οπότε ο μόνος τρόπος για να τον σταματήσεις είναι να τον σκοτώσεις:P
BB, thanks for all the fun.
eidolon
Deadly

Postby Karnath » Tue Jul 20, 2010 9:07 am

1) H Morrigan στο Dragon Age! Το μυστηριώδες υφάκι της όλο πνέυμα και γκομενιλίκι (σε συνδυασμό με τα σχόλια όλων: "Ωρε μάνα μού το πλάσμα!" μου την έδωσε άσχημα! Και την έλεγε συνεχώς στο φιλαράκι μου τον Alistair!
Δεν πιάνεις μία μπροστά στην Leliana σούργελο! Δεν θα σε πιάσω και 'σένα και το μούλικο σου στο Dragon Age 2; :twisted:

2) O "Flash" Dillon στο Wing Commander (Heart of the Tiger). Test pilot για το πρωτότυπο Excalibur και η προσωποποίηση της ξιπασιάς. Ο Maniac ήθελε να τον δέσει πίσω από τις τουρμπίνες του μαχητικού του και να τον "σέρνει" στο διάστημα. :)
Karnath
Above Average

Postby ghost_gamer78 » Tue Jul 20, 2010 9:30 am

βρε Hellion παιδί μου τι σου έφταιξε ο Jolee ο κακόμοιρος ο γεράκος(λέμε τώρα..... :P ) ασε που οταν σε πιάνει ο Μalak στο αστροπλοιό του, έσωσε το τομάρι μου :lol:

α και για τον Joshua και τον Pegorino συμφωνώ χωρίς δευτερη κουβέντα :twisted:

α επίσης μην ξεχάσω τον Roman απο το GTA IV που κάθε τρεις και λίγο τρέχεις για να σώσεις το τομάρι του :evil:

τώρα δεν μου ερχονται άλλοι,αμα θυμηθώ θα συμπληρώσω :roll:
Image

i am a gamer i can't die i have many lifes

http://www.battlefieldheroes.com/ref/2274387750
ghost_gamer78
Above Average

Postby DarthBabis » Tue Jul 20, 2010 12:25 pm

ghost_gamer78 wrote:βρε Hellion παιδί μου τι σου έφταιξε ο Jolee ο κακόμοιρος ο γεράκος(λέμε τώρα..... :P ) ασε που οταν σε πιάνει ο Μalak στο αστροπλοιό του, έσωσε το τομάρι μου :lol:

Συμφωνώ. Το μόνο κακό που είχε είναι οτι στον leviathan δεν έβρισκα ρούχα να του βάλω και κυκλοφορούσε με τα εσώρουχα
Image
Image,Image
DarthBabis
Dangerous

Postby ghost_gamer78 » Tue Jul 20, 2010 12:37 pm

DarthBabis wrote:
ghost_gamer78 wrote:βρε Hellion παιδί μου τι σου έφταιξε ο Jolee ο κακόμοιρος ο γεράκος(λέμε τώρα..... :P ) ασε που οταν σε πιάνει ο Μalak στο αστροπλοιό του, έσωσε το τομάρι μου :lol:

Συμφωνώ. Το μόνο κακό που είχε είναι οτι στον leviathan δεν έβρισκα ρούχα να του βάλω και κυκλοφορούσε με τα εσώρουχα

Off topic:
α μπραβο leviathan το λέγαν το αστρόπλοιο,δεν μπορουσα να το θυμηθω....

βρε πάλι καλά που βρήσκεις σπαθί και δεν χρειάζεται να το βγάλεις με τις μπουνιές γιατί hand to hand combat καπουτ ο τύπος
Image

i am a gamer i can't die i have many lifes

http://www.battlefieldheroes.com/ref/2274387750
ghost_gamer78
Above Average

Postby Pournelaos » Tue Jul 20, 2010 1:16 pm

Η αφηγήτρια στο Gabriel Knight. Πιο σπαστική φωνή αφηγητή που μπήκε ποτέ σε παιχνίδι. 68 χρονών τότε http://www.imdb.com/name/nm0135102/ και να διαβάζεις εσύ το κείμενο και να κάθεσαι να την περιμένεις να το πει. :roll:
Last edited by Pournelaos on Wed Jul 21, 2010 1:00 am, edited 1 time in total.
Image
Pournelaos
Dangerous

Postby Hellion » Tue Jul 20, 2010 1:39 pm

Ουδείς είπε πως οι αντιπάθειές μου οφείλουν να είναι και απολύτως λογικές :P Απλά ο συγκεκριμένος χαρακτήρας μου καθόταν εδώ κάθε φορά που του μιλούσα. "Είμαι γέρος, είμαι σοφός, έχω ζήσει τόσα, κάνε ό,τι σου λέω αλλιώς είσαι νέος και απερίσκεπτος"...ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΡΕ ΓΕΡΟ.

Off topic:
Τώρα που μου θυμήσατε και το Leviathan, το ότι αναγκάζεσαι να σταματήσεις να πολεμάς τον Malak και ορμάει αναγκαστικά να σε σώσει η Bastilla είναι από τις πιο fail στιγμές των KotOR. Να τον πολεμάς, να τον σκίζεις ΣΤΑ ΙΣΑ, να πέφτει η ενέργειά του με ρυθμούς πολυβόλου, και ξαφνικά "OH NOEZ HE ΙZ 2 STRONG 4 US, RUN LOLZ". Αφήστε με να τον εκμηδενίσω να πούμε. Καταλαβαίνω πως όλα γίνονται για λόγους αφήγησης του σεναρίου, αλλά θα μπορούσε να επιτευχθεί το ίδιο αποτέλεσμα με άπειρους διαφορετικούς τρόπους, πέρα από το να σου επιβάλουν ντε και καλά πως "δεν είσαι αρκετά ισχυρός"

Karnath wrote:2) O "Flash" Dillon στο Wing Commander (Heart of the Tiger). Test pilot για το πρωτότυπο Excalibur και η προσωποποίηση της ξιπασιάς. Ο Maniac ήθελε να τον δέσει πίσω από τις τουρμπίνες του μαχητικού του και να τον "σέρνει" στο διάστημα. :)

Το είχα ξεχάσει αυτό το τσουτσέκι. Επική στιγμή όταν ο Blair τον νικάει σε 1vs1 μονομαχία. Kαι επίσης φοβερή η επιλογή να του καταστρέψεις την ψυχολογία σε διάλογο λίγο πριν μπει το Victory στο σύστημα του Kilrah, όταν αρχίζει να σου λέει "ουφ, όλα θα πάνε ομαλά τελικά στον πόλεμο", και έχεις επιλογή μετά είτε να συμφωνήσεις και να "συμφιλιωθείς" μαζί του, είτε να του μαυρίσεις την ψυχή λέγοντας κάτι σαν "ΟΜΑΛΑ? Κάτσε να δεις τι θα πάθουμε ως που να φτάσουμε στον Kilrah...", ειχα λιώσει τότε :lol: :lol:
Hellion
Επίτιμο Μέλος

Postby sotirakisgr » Tue Jul 20, 2010 1:41 pm

Χμμ, είμαι βέβαιος πως θα κάνω edit για να προσθέσω κι άλλους, αλλά προς το παρόν μου έρχονται στο μυαλό οι εξής 2 :

1) Ο Ζακ από το longest journey ( γείτονας της April )
2) Ο τύπος με το βαλιτσάκι που έπρεπε να συνοδεύσεις στην τελευταία πίστα του DRIV3R, εκεί που γινόταν το μακελειό. Αν πήγαινες μπροστά, σε γάζωναν. Αν πάλι κρυβόσουν πίσω από αμάξια, ο τύπος προχωρούσε σαν ^%$%^&& :evil: και σκοτωνόταν. Α στο λύκο...
sotirakisgr
Average

Postby Bad Sector » Tue Jul 20, 2010 4:40 pm

eidolon wrote:Ο κτηνοβάτης Mud από το πρώτο Gothic.Όπου και να τριγυρνάς στο νησί,σε ακολουθάει,και όταν μπαίνεις σε κάποιο δάσος αρχίζει να εξιστορεί πως τον ρίξανε στα mines (πήδηξε μια κατσίκα,άμα δεν κάνω λάθος).Δεν ξεκολλάει καθόλου από τον παίκτη,ακόμα και αν του λες συνέχεια go away οπότε ο μόνος τρόπος για να τον σταματήσεις είναι να τον σκοτώσεις:P

+1
Image
Bad Sector
Deadly

Postby Luna_Diviner » Tue Jul 20, 2010 7:02 pm

Για τη ώρα έναν θυμάμαι:
Ο Arthas στο WC3 όταν ήταν ακόμη human(το επισημαίνω: μόνο τότε). Ειδικά με την σπαστική δικαιολογία ότι θέλει να προστατέψει το λαό του και με τις συνεχείς προδοσίες μόνο και μόνο για να εκδικηθεί τον Mal'Ganis με εκνεύρισε αφάνταστα. Μέχρι την στιγμή που απόκτησε το Frostmourne δεν έχει καμία δικαιολογία για τις πράξεις του.
Image
Luna_Diviner
Above Average

Postby Admiral » Tue Jul 20, 2010 7:37 pm

Enchantment? Enchantment!
Admiral
Επίτιμο Μέλος

Postby Ebon Page » Tue Jul 20, 2010 8:10 pm

Admiral wrote:Enchantment? Enchantment!

Ο καθυστερημενος ο γιος του νανου δεν είναι αυτός? Από το Dragon Age, oταν βρισκόσουν στο camp.
Όντως πολύ σπαστικός χαρακτηρας.
If you spend all your time trying, then all you're doing is trying. So don't try. Just do.

Ebon Page
Dangerous

Postby Aiakos11 » Wed Jul 21, 2010 12:51 am

Από τους πλέον αντιπαθέστατους χαρακτήρες για μένα είναι ο Swampling από τα Simon the Sorcerer. Είναι σπαστικός, ηλίθιος, χώνετε παντού και έχει την πιό εκνευριστική φωνή που έχω ακούσει ποτέ...
Aiakos11
Harmless

Postby Lord Lothar » Wed Jul 21, 2010 5:57 pm

Δεν έχει αναφέρει ακόμα κανείς τον G-Man?Πώς και έτσι?

Πετάγεται σαν την τσουτσού εκεί που δεν τον περιμένεις...
Image
Lord Lothar
Competent

Postby Galentor » Wed Jul 21, 2010 6:43 pm

H Kreia στο KotOR 2. Μου έκατσε στο στομάχι από τα πρώτα λεπτά. Μου έφερνε στο νου μια γριά μπάμπω με λογοδιάρροια.

Η Morrigan στο DAO. Δεν πολυπηγαίνω ανθρώπους με "υφάκι" και αυτή ήταν η επιτομή αυτού του στυλ.

Η Miranda στο ME2. Από την αρχή μου έκανε άσχημο "κλικ", δεν ξέρω γιατί. Οταν αρπάχτηκε με την Jack έσπευσα να πάρω το μέρος της δεύτερης.
Galentor
Above Average

Postby Jeronem0 » Thu Jul 22, 2010 12:46 am

Απ οσο θυμαμαι το 1ο και το 2ο Runaway , εβριθαν απο αχωνευτους-αντιπαθεστατους χαρακτηρες
Jeronem0
Average

Postby nikolasch » Thu Jul 22, 2010 12:49 am

Όλα τα gooooooooooobliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin στο πρώτο Sacred.
nikolasch
Escape Capsule

Postby hellhammer » Thu Jul 22, 2010 3:10 pm

Η Ashley απο το Resident Evil 4
Δεν εφτανε το γεγονος οτι επρεπε παντα να προσεχεις περισσοτερο αυτην παρα τον ιδιο σου τον εαυτο απο τις ορδες των χωρικων,δεν εφτανε το γεγονος οτι δεν ηξερε ουτε να κρατησει εστω ενα οπλο,ειχε και την εκνευριστικη μανια να νομιζει οτι ειναι θεογκομενα και καθε φορα που ανεβαινες μια σκαλα και αυτην ηταν στην κορυφη σου ελεγε "Μην κοιτας κατω απο την φουστα μου".Δεν θυμαμαι καν ποσες φορες την ειχα στειλει στο διαολο με το rocket launcher μου.Απλα ενα ολοκληρο χωριο να με κυνηγαει και εγω να κυνηγαω αυτην για να την στειλω στον Υψιστο.Ειδικα οταν την επιαναν και αρχισε να ουρλιαζει "LEON,HELP ME LEON" εγω παρακαλαγα να την σκοτωσουν να ησυχασω :mrgreen: :mrgreen:

Οι εκνευριστικοι περιπλανωμενοι μουσικοι στο Assassins Creed 2,που ενω εσυ τρεχεις μεσα στο πληθος για να γλιτωσεις απο τις φρουρες που σε επαιρναν στο κατωπι,αυτοι πεταγωνταν απο το πουθενα σαν ***** και σου εκαναν κανταδα και σε ακολουθουσαν οπου πηγαινες.Η στιγμη που τους σπρωχνεις,τους πεφτει η κιθαρα απο τα χερια και μετα φευγουν τρεχωντας ετοιμοι να κλαψουν,ειναι ολα τα λεφτα :D :D

Ο Raiden απο το Metal Gear Solid 2 για τους λογους που ολοι ξερουμε :D (σωβρακακι κανεις???)
Last edited by hellhammer on Sun Nov 07, 2010 4:12 am, edited 1 time in total.
Image

I'm Stan of Stan's Previously Owned Vessels and i'd stand on my head to make YOU a deal!!!
hellhammer
Above Average

Postby Hellion » Fri Jul 23, 2010 9:01 pm

Μιας και είναι ψιλοεπίκαιρο, ας προσθέσω και τον Samir Duran από το Brood War στη λίστα μου.

Όταν σκότωσε τον Stukov κόντεψα να σπάσω το πληκτρολόγιο από τα νεύρα. Ελπίζω στο campaign του 2 να παρουσιαστεί η ευκαιρία να σκοτωθεί το κάθαρμα. Με πόσο ιερό μίσος θα παίξω την συγκεκριμένη αποστολή...
Hellion
Επίτιμο Μέλος

Next

Return to PC & Console Games